Balet Národního divadla Brno

(Ne)nápadný půvab Coco Chanel

Balet Národního divadla Brno patří k těm odvážlivcům, kteří se nebojí riskovat, a pravidelně zařazuje do svého repertoáru autorské projekty. Naposledy dostal příležitost na podzim loňského roku Radu Poklitaru v triptychu Bdění.

Balanchine s hvězdným obsazením

Janáčkovo divadlo v Brně hostilo poslední lednovou sobotu jednu z nejvýraznějších, a dle diváckých ohlasů také nejmilovanějších, tváří současné světové baletní scény. Marianela Núñez, primabalerína londýnského The Royal Ballet, vystoupila spolu s prvním sólistou téhož souboru Reecem Clarkem v rámci komponovaného večera Balanchine.

Program 3 Baletu NdB2 - Lidskost v hlavní roli

Všemocná, ctihodná, moudrá a milostivá…, ale také krutá, slabá, spoutaná a zraněná. Kolik podob má lidská osobnost, kolik protichůdných emocí a sil se pere v jádru jednotlivce a společnosti? 

Balanchine na čtvrtou v Brně

Programy složené výlučně z děl George Balanchina jsou na Západě, především pak ve Spojených státech, na denním pořádku. V tuzemsku však do letošního roku žádný soubor k podobně složenému večeru nepřistoupil.

Jihočeské divadlo zve na Popelku a hostování brněnského baletu

Dům kultury Metropol uvede v sobotu 4. března 2023 první premiéru druhé poloviny sezóny – a to balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva. 7. března přiveze brněnské Národní divadlo do Českých Budějovic Radio and Juliet, nominované na Cenu Divadelních novin.

V Národním divadle Brno zřídili juniorský baletní soubor

V Národním divadle Brno působí od začátku sezony juniorský baletní soubor tvořený talentovanými tanečníky z různých koutů světa. Vznikl podle modelu, který je běžný v prestižních světových tanečních divadlech, kde juniorská složka většinou spolupracuje s hlavním souborem a zároveň vytváří vlastní program.

Brněnské Bolero aneb Co dům dal

Nová sezóna Baletu NdB se na rozdíl od té předešlé, plné celovečerních titulů, soustředí na komponované baletní večery. Podzimní premiéra je pokračováním úsilí Baletu NdB o uvádění současného repertoáru a původní tvorby v podobě jednoaktových baletů.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE