Baletní soubor DFXŠ jako host Nové scény Národního divadla v Praze

(S)tvoření. Foto Michal Hančovský.

(S)tvoření. Foto Michal Hančovský.

Baletní soubor v čele s uměleckým šéfem baletu, choreografkou Alenou Peškovou nabídne v nejbližších dnech pražským divákům svoji inscenaci (S)tvoření. Hudebně‑taneční mystérium s doprovodem bubenického seskupení Aries zatančí členové souboru 14. ledna 2019 na Nové scéně Národního divadla. (S)tvoření je prvním titulem, kterým se liberecký baletní soubor prezentuje jako host Národního divadla v Praze.

Autorka a choreografka Alena Pešková si pro své dílo vybrala téma východní filozofie taoismu a princip pěti elementů, známý z tradiční čínské medicíny. „Působení přírodních živlů na pět lidských emocí se všemi jejich barvami a zvuky přináší na jeviště tanec s prvky rituálu a tajemna. Tanečníci zažívají nové interpretační možnosti. Zpívají a mluví, tančí s ohněm, vodou či s hlínou. Jejich tanec je vstupenkou do jiné dimenze, kde se emocemi skutečně nešetří. Svůj podíl na tom má i hudba skladatelky, zpěvačky a hudebnice Gabriely Vermelho,“ dodávají zástupci Baletu DFXŠ v Liberci.
Pešková spolu s Gabrielou Vermelho oslovily ke spolupráci liberecké bubenické seskupení Aries. Hudební soubor, vedený Sergejem Grigorenkem, svou hrou na různorodé perkuse doprovází tanečníky přímo na jevišti. Ze zvukové nahrávky zní další neobvyklé nástroje, jakými jsou japonský strunný nástroj koto, japonská bambusová flétna šakuhači, latinskoamerický nástroj marimba, ale také klasické violoncello či elektrická kytara. Scénické řešení  navrhl Richard Pešek ml. Použil systém skříní, které poskytují účinkujícím jak úkryt, tak prostor pro převlékání a osobní věci a zároveň místo, kde na různě vysokých platformách mají svá stanoviště bubeníci. Autorkou kostýmních návrhů je Monika Kletečková, která pracovala s jednoduchými střihy, aby zvýraznila pět barev vycházejících z pěti elementů.

Zdroj: Divadlo F. X. Šaldy v Liberci


Fotogalerie

Témata článku

Alena Pešková

Balet DFXŠ

Nová scéna ND

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: