Baletní soubor Národního divadlo Brno dnes uvede komponovaný večer s názvem Bolero

Choreografie tří autorů s rozdílným pohybovým rukopisem tvoří nový program baletního souboru Národního divadla Brno. Komponovaný večer dostal název Bolero, a to podle skladby Maurice Ravela, která zní v závěrečné části. Tématem jednotlivých choreografií jsou vztahy, základní otázky lidského bytí i otazníky nad vlastní identitou. Premiéra bude 23. září 2022 v Janáčkově divadle.

Baletní soubor Národního divadlo Brno dnes uvede komponovaný večer s názvem Bolero

Baletní soubor Národního divadlo Brno dnes uvede komponovaný večer s názvem Bolero

Úvodní choreografii s názvem Mountain Call vytvořil na míru brněnskému souboru jeho bývalý demi-sólista Dan Datcu z Rumunska. „Oslavuje kulturní identitu, v kontextu rumunského folkloru se věnuje třem tématům, a to je život, manželství a smrt," řekl Datcu. Z rumunského folkloru vychází i hudba k choreografii. V kontrastu k barvité a živé hudbě jsou kostýmy důsledně černobílé.

Choreografie Mária Radačovského Unanswered Question se věnuje hledání genderové identity a souvisejícím tématům, která jsou sice intimní, ale přesto plní veřejný prostor. „Osobně se jako příslušník většinové společnosti cítím být ve zvláštní situaci, do které jsem vtahován, aniž bych o to stál. Obecně se minority po období staletí útlaku konečně cítí svobodně. Jsem přesvědčený o tom, že důležité je nalézt rovnováhu," popsal Radačovský, umělecký šéf brněnského baletu.

Třetí choreografií večera bude Walking Mad Švéda Johana Ingera na Ravelovo Bolero. Vrací se na repertoár brněnského baletu v obnovené premiéře. Přináší vlny emocí, nejprve smích, pak i slzy. Scénu rozděluje pohyblivá stěna, která umožňuje různé členění a interakce. Symbolizuje například překážky, které si lidé vzájemně vytvářejí ve vztazích.

Národní divadlo Brno dlouhodobě usiluje o uvádění současného baletního repertoáru a původní tvorby. V minulé sezoně v programu Balanchine dostal prostor neoklasický baletní styl. Večer Bolero oproti tomu představuje současnou tvář baletu v různých pohybových rukopisech.

Zdroj: www.divadlo.cz

Témata článku

Dan DatcuJohan IngerMário RadačovskýMountain CallUnanswered QuestionWalking Mad

Balet Národního divadla Brno

Janáčkovo divadlo

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: