Čajkovského Louskáček přitančí do Plzně

V Divadle J. K. Tyla se 19. listopadu 2022 uskuteční premiéra nového nastudování klasického baletu Louskáček, který vstoupí na jeviště Velkého divadla v choreografii a režii šéfa plzeňského souboru Jiřího Pokorného. V hlavní roli Klárky se v alternacích představí Afroditi Vasilakopoulou a Victoria Svetlana Roemer, Louskáčkem se stane Justin Rimke, Karel Audy nebo nováček souboru Angelos Antoniou. Baletní soubor DJKT se tak bude moci pochlubit repertoárem obsahujícím všechny tři Čajkovského balety – Labutí jezero, Šípková Růženka i vánočně laděný Louskáček.

Čajkovského Louskáček přitančí do Plzně

Čajkovského Louskáček přitančí do Plzně

Jeden z nejoblíbenějších klasických baletů měl světovou premiéru před 130 lety – 6. prosince 1892 v Mariinském divadle, a od té doby prošel mnohými změnami. Libreto vychází z povídky Ernesta Theodora Amadea Hoffmana Louskáček a myší král a vypráví o kouzlu štědrovečerní noci, kdy dívenka Klárka společně s Louskáčkem přemůžou zlé myši a putují do pohádkové země. Z klasického příběhu vychází i autor nového plzeňského nastudování Jiří Pokorný, který upravil známé libreto a vytvořil vlastní verzi tohoto baletního evergreenu.

„Od původní dějové linie se příliš nevzdalujeme a respektujeme i Čajkovského hudbu. Chtěli jsme se ale více přiblížit plzeňským reáliím a magickému světu divadla. Naše hlavní hrdinka Klárka, milující tanec a divadlo, svede společně s Louskáčkem boj s Myším králem, projde královstvím Sněhové víly a dorazí do imaginárního světa splněných přání, kde se stane vytouženou tanečnicí,“ nastiňuje své pojetí Jiří Pokorný, jenž ve své choreografii dostojí mistrovství klasického baletu. Klárku při jejím dobrodružství doprovodí Drosselmeyer v podání Vojtěcha Jansy a Sněhová víla, kterou v alternacích tančí Sara Aurora AntikainenMami Mołoniewicz či Afroditi Vasilakopoulou, Myším králem bude Karel Audy, Gaëtan Pires nebo Richard Ševčík. V dalších rolích se objeví celý soubor baletu DJKT doplněný o stážisty a děti z Baletní školy DJKT a členy Kajetána – dětského operního sboru DJKT.

Pohádkovou atmosféru vykouzlí nejen vánoční příběh o splněném přání a nezaměnitelná Čajkovského hudba, ale také scéna a na 150 kostýmů Dany Haklové„Ke každé práci přistupuji s velkou pokorou a k baletu obzvlášť, neboť klade na výtvarníka vysoké nároky. Natož pak titul, který každý zná a očekává, že uvidí to ‚své‘. S Jirkou Pokorným pracuji na třetí inscenaci a jak ho znám, nerad chodí ‚vyšlapanými‘ cestičkami a snaží se najít něco nového a překvapivého. Nebojí se riskovat a svými nápady a nadšením pro věc umí nadchnout i své spolutvůrce. Já nejsem výjimkou. A tak náš Louskáček bude i po výtvarné stránce něčím trochu jiným a já věřím, že se bude líbit a vykouzlí úsměv na tváři malým i velkým divákům.“

Naposledy byl Louskáček v Plzni inscenován v roce 2004 v choreografii Jiřího Kyseláka a na repertoáru se udržel celých 8 sezon.

Zdroj: www.divadlo.cz

Témata článku

Jiří PokornýLouskáček

Balet DJKT

Velké divadlo Josefa Kajetána Tyla

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: