Louskáček

Louskáček od Burkicom: Jiskřivý rej v duchu vánočního kouzla

Soubor Burkicom v čele s choreografkou Janou Burkiewiczovou připravil ve vánočním čase nové představení pro celou rodinu nazvané jednoduše Louskáček. Tento titul je se zimním obdobím neodlučitelně spjatý, a to zejména jeho verze ve stylu klasického baletu. 

Příliš mnoho Louskáčka?

Jsou věci, kterým se každoročně v období od listopadu do ledna těžko vyhneme. Například slevové horečce, oslnění milionem zběsile blikajících světýlek, mírné alergii na hlas Mariah Carey, a taky… přívalu Louskáčků. 

Čajkovského Louskáček přitančí do Plzně

V Divadle J. K. Tyla se 19. listopadu 2022 uskuteční premiéra nového nastudování klasického baletu Louskáček, který vstoupí na jeviště Velkého divadla v choreografii a režii šéfa plzeňského souboru Jiřího Pokorného.

Lev Ivanov, tvůrce vánoční baletní tradice

Vánoční svátky a Louskáček jsou v baletním světě srostlé podobně pevně jako siamská dvojčata. Existují sice soubory, které se čas od času pokusí o určité chirurgické oddělení, převážná většina však s úderem adventu nasadí divácky vděčný, pročež marketingově úspěšný titul.

Scottish Ballet provede změny ve své inscenaci Louskáčka

Soubor Scottish Ballet v rámci svého boje proti rasismu a za rovné příležitosti v letošním roce provede zásadní změny ve vánočním baletu Louskáček. Ty se budou týkat arabského a čínského tance ve 2. jednání, jejichž nová podoba by měla nyní lépe reprezentovat zmíněné kultury a jejich tradice.

Tradiční Louskáček pro děti i dospělé

Louskáček hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského, poprvé inscenovaný koncem 19. století, je balet, který se ve světě i v České republice dočkal již nespočtu jak osobitých, tak tradičnějších zpracování.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE