Choreograf Jan Martens se poprvé představí na TANCI PRAHA

 35. ročník Mezinárodního festivalu TANEC PRAHA uvítá Jana Martense, ikonickou postavu vlámské konceptuální scény. Na jevišti divadla Hybernia 19. června uvede inscenaci any attempt will end in crushed bodies and shattered bones.

Foto: Phile Deprez

Foto: Phile Deprez

„Protest, manifestace, vzepření se klišé a tlakům... pro mě je Jan Martens ztělesněním odvahy vydat se úplně jinou cestou, než kdokoli z nás očekává. A to i ve vztahu ke své předešlé tvorbě. Různorodost těch 17 performerů na scéně přináší nebývalou pestrost, nestíháte sledovat úplně vše, co se zrovna odehrává, a máte velkou chuť vidět to celé znova. Po avignonských standing ovations vyzdvihl jeden kritik zvláště jeho kombinaci matematické přesnosti a popové hravosti, to je velmi výstižné. Považuji pondělní večer v Hybernii za vrcholnou událost festivalu TANEC PRAHA," říká jeho ředitelka a zakladatelka Yvona Kreuzmannová.

Jan Martens, který aktuálně působí v uměleckém centru DE SINGEL v Antverpách, svá díla staví na tezi, že každé tělo je schopné komunikovat a má co říct. Inscenace any attempt will end in crushed bodies and shattered bones z roku 2020 je jeho prvním, a hned mimořádně úspěšným, počinem pro velké jeviště. Slovy chvály a uznání ve vzácné shodě nešetří diváci ani kritici. Například Le Monde napsal: „Svým velmi očekávaným prvním dílem pro velké jeviště sedmatřicetiletý belgický umělec, který je v centru naší pozornosti už od svého debutu v roce 2010, publikum vtáhl, fascinoval, otřásl a nadchl." V podobném duchu se nesla také kritika IO Gazette: „Any attempt, nejambicióznější dílo vlámského choreografa, je hluboce přesné, sjednocující a velkorysé – jak politicky, tak esteticky. Stručně řečeno, je těžké odejít bez újmy: přenášení energií, konvergence a zároveň boj se ve výsledku blíží co nejvíce uměleckému šoku. A co může být krásnějšího?"

Zdroj: TANEC PRAHA

Témata článku

Jan Martens

Tanec

Tanec Praha

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: