Cirkopolis Fest ukáže evropský nový cirkus spojený s beatboxem, současným tancem či neuvěřitelné žonglování s lanem

Cirkopolis Fest ukáže evropský nový cirkus spojený s beatboxem, současným tancem či neuvěřitelné žonglování s lanem

Cirkopolis Fest ukáže evropský nový cirkus spojený s beatboxem, současným tancem či neuvěřitelné žonglování s lanem

Na pražské divadelní mapě vzniká nový festival zaměřený na nový cirkus. Akce nazvaná Cirkopolis Fest představí od 6. do 16. dubna v Paláci Akropolis soubory francouzského, belgického a katalánského nového cirkusu. „Myslíme si, že se objevila pravá chvíle přivést do Prahy špičkové evropské soubory menší a střední velikosti. Chceme ukázat rozmanitost tohoto žánru, jeho nejnovější podoby a tendence,“ vysvětluje Petr Boháč z Paláce Akropolis, který festival spolu s Centrem pro nový cirkus Cirqueon pořádá. „Pražským divákům představíme projekty, ve kterých se klasické disciplíny nového cirkusu objevují s prvky současného tance, fyzického divadla či nejnovějších hudebních impulsů,“ dodává Šárka Maršíková z Centra pro nový cirkus Cirqueon. K hlavním lákadlům bude patřit dvojice Fet a Mà, která kombinuje fyzické divadlo, tanec a akrobacii na holém pódiu, soubor Subliminati Corporation, který spojuje beatbox, žonglování, akrobacii i tanec, a jeden z nejinovativnějších žonglérů současné Evropy Alexis Rouvre provádějící neuvěřitelné kousky s lanem. Festival zakončí jednorázové představení, jež s několika evropskými performery a akrobaty nazkouší francouzský režisér Florent Bergal. Zkoušet se bude týden a představení se zahraje pouze jednou. Program obohatí novocirkusový komponovaný večer kině Aero nazvaný CirkoAero s představením Antiwords Spitfire Company, cirkusové jednohubky z Cirqueonu, projekce filmu Silnice od Federica Felliniho a noc novocirkusových trailerů. Přesný program festivalu a více informací najdou zájemci na www.cirkopolis.cz nebo na stránkách spolupořadatelů. Vstupenky jsou v prodeji již nyní v kavárně Paláce Akropolis a v síti Ticketpro.
Festival zahájí 6. dubna v Paláci Akropolis představení Cru francouzsko-katalánské dvojice Fet a Mà. V něm se prolínají fyzické divadlo, tanec a akrobacie - na holém pódiu bez rekvizit, scény nebo umělých efektů. „Pouze dvě těla, vztah muže a ženy, cesta do nitra lidské bytosti... Dvojice využívá cirkus jako způsob, jak sdílet silné emoce, jak si možná cirkus představoval Samuel Beckett,“ uvádí Petr Boháč. Oba performeři Marta Torrents a Pau Portabella se setkali na francouzské škole cirkusových umění Le Lido. Na tomto představeni se podílel jako režisér Blai Mateu Trias, umělecký ředitel souboru Baro d' Evel. Naposledy zářili Fet a Mà na prestižním londýnském festivalu London Mime.
Že se dá skvěle spojit beatbox, žonglování, akrobacie i tanec dokáže 7. a 8. dubna v Paláci Akropolis francouzský soubor Subliminati Corporation v představení #File_Tone. „Subliminati jsou výjimeční ve svém pojetí nového cirkusu, jsou provokativní, trefují se do společenských i politických témat, jejich fyzické dovednosti jsou té nejvyšší kvality, ale divák se primárně nesoustředí na techniku, ale na příběh. Tři roky se snažím dostat tuto skupinu do Čech, jsem přesvědčena, že český divák jejich tvorbu ocení,“ říká Šárka Maršíková. Opět jde o absolventy francouzské školy Le Lido, kteří již získali prestižní cenu Jeunes Talent Cirque Europe.
10. dubna se festival přemístí do kina Aero. Od 18 do 24 hodin budou moci návštěvníci v rámci komponovaného večera nazvaného CirkoAero vidět představení Antiwords od Spitfire Company, cirkusové jednohubky Cirqueonu, projekci filmu Silnice od Federica Felliniho a noc novocirkusových trailerů. „Představení Antiwords s Miřenkou Čechovou a Terezou Havlíčkovou je ovlivněno dílem Václava Havla, především jeho hrou Audience. Ale jak napsala kritička Marie Reslová, lze v něm vypozorovat i poetiku klaunů z díla Samuela Becketa. Tento motiv se hezky propojuje s představením CRU od Fet a Mà i se Silnicí Felliniho,“ doplňuje Petr Boháč. Inscenace obdržela ocenění Sukces léta Divadelních novin, cenu Projekt roku vyhlašovanou Festivalem Příští vlna/Next Wave…
Jaké neuvěřitelné věci se dají dělat s obyčejným lanem a míčky, ukáže 14. a 15. dubna v Paláci Akropolis jeden z nejinovativnějších žonglérů současné Evropy Alexis Rouvre. „Jeho sólové představení nazvané Cordes vás přenese do absurdního vesmíru, kde nic není nemožné,“ láká Šárka Maršíková. Alexis Rouvre se věnuje žonglování od svých sedmi let a vystudoval profesionální cirkusovou školu L´ESAC. Během studií také opustil klasickou žonglérskou techniku a začal se věnovat manipulaci s lany.
Festival uzavře 16. dubna opět v Paláci Akropolis večer nazvaný Cirkopolis vol 2, který je vyvrcholením týdenního zkoušení akrobatů, herců a performerů z několika evropských zemí. Pod vedením režiséra Florenta Bergala vznikne v průběhu festivalu jednorázové celovečerní představení, které uvidí diváci právě na závěr celé přehlídky. „Florent Bergal svým osobitým přístupem ovlivňuje současný vývoj nového cirkusu v Evropě,“ doplňuje Šárka Maršíková. Vstupenky jsou v předprodeji v cenách od 110 do 300 Kč v kavárně Paláce Akropolis a v síti Ticketpro. V den akce na místě je cena vyšší, festival nabízí studentské, seniorské i ZTP a ZTP/P slevy. Více informací: www.cirkopolis.cz, www.palacakropolis.cz nebo www.cirqueon.cz. Subliminati Corporation: #FILE_TONE - teaser: https://www.youtube.com/watch?v=7NeW42YLoIs Alexis Rouvre: Cordes - teaser: http://www.youtube.com/watch?v=9nZ4N_3USCs CIRKOPOLIS FEST - program:
6. dubna, 20.00, Palác Akropolis
Fet a Mà: CRU

7. a 8. dubna, 20.00, Palác Akropolis
Subliminati Corporation: #FILE_TONE

10. dubna, 18.00-24.00, Kino Aero
CirkoAero

14. dubna, 20.00 a 15. dubna, 11.00, Palác Akropolis
Alexis Rouvre: CORDES

16. dubna, 20.00, Palác Akropolis
Cirkopolis vol 2. Zdroj: Cirqueon

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: