„Tanec jako umělecká forma je nositelem unikátních vizí a dovedností, ale zároveň bojuje s problémy spojenými se společenskými a estetickými normami. Estetické normy se netýkají jen tělesných typů, velikostí a rozměrů, ale rovněž genderu, věku, rasy nebo původu. V dnešní době je především prostředí současného tance považováno za bezpečný prostor, ve kterém je možné svobodně vyjádřit individualitu a jedinečnou identitu. Tématem se rovněž stává samotná svoboda a její hodnota, která může v politickém a ideologickém chaosu snadno a rychle zaniknout,“ uvádí editorka Petra Dotlačilová.
Z otevřené výzvy, jež proběhla během podzimu 2024, vzešel po diskuzi redakční rady výsledný výběr textů, které téma identit v tanci nahlíží z velmi odlišných perspektiv a v rámci různých kontextů. Populárně-naučná sekce letošního Dance Context Journal přináší pět pestrých a inspirativních textů autorek z různých koutů světa, které reflektují současné otázky spojené s identitou, tělem, pohybem i technologiemi. Těšit se můžete například na článek doktorandky, kostýmní výtvarnice a scénografky původem ze srbského Bělehradu Andrijany Trpković, představující tvorbu íránské umělecké osobnosti Sorour Darabi, která skrze tanec tematizuje genderovou fluiditu a složitost identity na pozadí vlastních osobních zkušeností. Článek americko-české umělkyně a badatelky Markety Fagan se věnuje fenoménu taneční improvizace jako cestě k překročení ega a rozpuštění hranic mezi tělem a okolním prostředím. Improvizace je zde vnímána jako hluboce propojený stav vědomí a pohybu. Lucie Štádlerová a Věra Sagulová se zaměřují na pozitivní dopad tance a tanečně pohybové výchovy na rozvoj identity a sebevyjádření u dětí se sluchovým postižením. Text manažerky a publicistky Michaely Kessler otevírá téma etiky v digitálním věku, zabývá se využíváním umělé inteligence a klade otázky týkající se autorských práv v tanečním umění. Hana Strejčková se pak zaměřuje na tvorbu mimky Noly Rae a otázku genderu v oblasti pantomimy.
Odbornou část časopisu tvoří dvě recenzované studie, které rozšiřují téma identity do akademického diskurzu. Etnochoreložka a taneční vědkyně Laura Kolačkovská se ve své studii věnuje možnostem autoetnografického výzkumu v oblasti tance. Kombinuje vlastní zkušenosti tanečnice a badatelky, aby ukázala, jak může být tanec nástrojem formování identity v městském prostředí. Polská umělkyně, tanečnice a badatelka Martyna Zbucka na základě provedeného dotazníkového šetření analyzuje vliv různých tanečních stylů na vnímání vlastního těla a sebepojetí. Studie ukazuje, jak tanec zrcadlí kulturní ideály i individuální sebereflexi.
Tradiční bilance sezóny pak doplňuje celé číslo shrnutím nejvýraznějších událostí uplynulého roku na české taneční scéně. Roman Vašek se zaměřuje na oblast baletu, Lucie Kocourková na současný tanec a Hana Strejčková reflektuje dění v novém cirkusu a nonverbálním divadle.
Na nejnovější číslo Dance Context Journal se můžete těšit již na podzim tohoto roku, a to jak v tištěné, tak elektronické podobě. Samozřejmostí zůstává vydání všech textů jak v češtině, případně slovenštině, tak v angličtině. Dance Context Journal si můžete objednat v předprodeji již nyní za zvýhodněnou cenu 199 Kč a být tak mezi prvními, kterým se nová publikace dostane do ruky.
Předprodej - objednávka
https://www.dancecontext.com/journal-objednavkovy-formular
Dance Context E-shop
https://www.tanecniaktuality.cz/objednavka