Další přenos z Královského baletu v Londýně bude patřit baletu Coppélie

Další přenos z Královského baletu v Londýně bude patřit baletu Coppélie

Další přenos z Královského baletu v Londýně bude patřit baletu Coppélie

Série přenosů z Královského baletu v Londýně pokračuje v úterý 10. prosince 2019 klasickým baletem Coppélie v choreografii Ninette de Valois na hudbu Léa Delibese. Hlavní roli ztvární Marianela Núñez a Vadim Muntagirov.

Příběh, v němž hraje jednu z důležitých rolí motiv oživené loutky, měl premiéru 25. května 1870. Libreto z pera CH. L. É. Nuittera (také archiváře Opery v Paříži) se zakládá na dvojici povídek německého romantického spisovatele E. T. A. Hoffmanna - Der Sandman a Die Puppe. Novému baletu tehdy zabránila v rozletu prusko-francouzská válka a obléhání Paříže, což nepřímo vedlo ke smrti mladičké představitelky hlavní role Svanildy. Tanečnice Giuseppina Bozzacchi zemřela v pouhých sedmnácti letech. Po uklidnění politické situace se nicméně Coppélie stala nejhranějším baletem pařížské Opery. Je také prvním baletem, v němž hrají významnou roli folklórní prvky. Autor hudby Léo Delibes byl sběratelem lidových tanců a do příběhu, který se odehrává v zapadlé vesničce v tehdejším Rakousko-Uhersku, vložil například čardáš, mazurku nebo polku.

Do dějin baletu se nejvíce zapsala choreografie Maria Petipy pro petrohradský Carský balet. Ta posloužila jako jistý vzor pro pozdější nastudování, opírá se o něj i choreografie Ninette de Valois (její nastudování mělo premiéru v roce 1954). Jedná se o příběh zlomyslného vědce-konstruktéra mechanických hraček, který vstoupí do života mladé zamilované dvojici Svanildy a Franze. Titulní (dvoj)roli Coppélie a Svanildy ztvární argentinská primabalerína Marianela Núñez.

Kontrast realistického světa s pohádkovým, mechanického s živým, dobra a zla, komického s temným – to jsou klasické póly, na kterých se balet pohybuje. Kromě premiéry 10. prosince bude balet uveden ještě 14. prosince a 13. ledna.

Série přenosů pokračuje prosincovým záznamem Louskáčka. Po novém roce jsou na programu jak klasické kusy Labutí jezero a Spící krasavice, tak moderní balety Violoncellistka či Projekt Dante. Více informací na www.baletvkine.cz.

Zdroj: Institut umění - Divadelní ústav a ČTK

Témata článku

CoppélieNinette de Valoispřenosy do kinZahraničí

Královský balet v Londýně

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: