Deus ex mikrofona - živá režie, živá improvizace

Improvizační soubor My kluci, co spolu chodíme si na začátek února připravil premiéru nové inscenace s názvem Deus ex mikrofona, která se bude odehrávat na Velkém sále divadla Jatka78. Premiéru bude mít v úterý 6. února, s dalšími reprízami 2. března a 14. června. Série setkání Kluků s pokaždé jinou režijní osobností, která divákům nabídne neopakovatelný vhled do zákulisí divadelních zkoušek. Co se stane, když Režisér běžně nerežíruje před diváky a Kluci běžně neimprovizují s režisérem?

Deus ex mikrofona - živá režie, živá improvizace

Deus ex mikrofona - živá režie, živá improvizace

„Chceme hlavně poukázat na paradox vlastní tvorby; (ne)možnost režírovat improvizované představení. Pozvali jsme si na každou reprízu jinou režijní osobnost s jinými režijními přístupy. Společně s našimi hosty budeme právě tohle divákům odkrývat, představit jim kdo jak může pracovat v ,živém přenosu´. Často jsou dialogy a práce herec-režisér skryté, a proto chceme vytvořit prostor pro hru, pro dialog, pro exhibici i niternost,“ říká Lukas Blaha, jeden z Kluků.

Deus ex mikrofona je o divadle, režii, zkoušení, divadelních kuloárech a zákulisních vztazích, ale hlavně je o improvizaci. Z divadelní zkoušky se může stát improvizace, a naopak, improvizace se může stát divadelní zkouškou. Hranice připraveného a spontánního se vytrácejí. Kdo vládne na divadle? Kde končí hercova svoboda? Co všechno si pokaždé jiný Režisér dovolí vůči Klukům? Na tyto otázky hledají My kluci odpověď společně s dramaturgem Jiřím Šimkem v tomto novém projektu, který svou neopakovatelností navazuje na improvizační tradici souboru.

V této inscenaci se diváci stanou svědky zákulisního ruchu a vztahových potyček, které obyčejná divadelní zkouška pro herce obnáší. Dokáží se naši čtyři performeři při každé repríze vypořádat s úplně novým vedením? Protože ano, na každé repríze se bude měnit Režisér a to může vážně zamíchat kartami. Někdy půjde o autorské divadlo, někdy půjde o hudební divadlo a jindy třeba i o divadelní anarchii. To u Kluků nikdo nemůže vědět dopředu

Po úspěšném uvedení inscenace Hostina je to pro Kluky další příležitost prozkoumat vody rámcové improvizace, kdy je možná předem daný začátek nebo konec, ale co se stane uprostřed, nikdo nikdy neví. Pro fanoušky našich improvizačních večerů se najde ten oblíbený element klučičí nerozvážnosti a pro náročnějšího diváka Deus ex mikrofona nabízí od projekcí až po největší režijní osobnosti naší doby.

My kluci, co spolu chodíme je parta čtyř, kteří si k sobě našli cestu již při studiích na HAMU a DAMU. Pohybová improvizace je pro ně typická a klíčová. Pravidelně vystupují na Jatkách78 a jinak se s nimi během léta dá setkat i na Lodi tajemství a divadelních festivalech jak u nás tak v zahraničí.

Kluci jsou to konkrétně: Václav Wortner, Andrej Lyga, Šimon Pliska, Lukas Blaha. Ovšem nebývají v tom sami a hudebně je doprovází Tomáš Kůgel. O vizuálnost naší nové inscenace se postaral scénograf Honza Tomšů a light-designer Jonatán Vnouček. Vše běží bez jakéhokoliv scénáře pro naše performery tak diváky je to vždy nepředvídatelný večer. Kombinace improvizace a pohybového/tělesného divadla je na naší kulturní scéně nevídaná a osvěžující.

Zdroj: My kluci, co spolu chodíme

Témata článku

My kluci co spolu chodíme

Jatka78

Multižánrové

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: