Divadlo Archa se od ledna 2024 promění na ARCHA+

Současnou podobu Divadla Archa vystřídá od nového roku multifunkční kulturní prostor otevřený spolupráci s mnoha partnery a s vlastní tvorbou zaměřenou na tvůrce a publikum nastupující generace. Vedení se ujme Jindřich Krippner a kurátorem programu bude Štěpán Kubišta. Proměna na ARCHU+ začne postupně od ledna 2024, na první autorskou premiéru se budou moct diváci těšit v září 2024. I v první polovině roku 2024 ale chystá ARCHA+ pestrý divadelní a hudební program ve spolupráci s řadou partnerů.

Nové logo. Zdroj: Divadlo Archa

Nové logo. Zdroj: Divadlo Archa

Na konci roku 2023 skončí Divadlo Archa v podobě, jakou jsme znali posledních 30 let. Správní rada organizace jmenovala 15. listopadu nové vedení, které připravuje v prostorách budovy Paláce Archa v ulici Na Poříčí multifunkční kulturní prostor ARCHA+. Prostor bude nadále plnit roli stagiony, tedy místa otevřeného pro realizaci i jiným pořadatelům a tvůrcům, naváže na úspěšnou spolupráci s mnoha partnery nejen z oblasti scénických umění a ve své tvorbě nově zaměří pozornost na mladé diváky a tvůrce.

Správní rada Divadla Archa o.p.s. pověřila vedením organizace od 1. ledna 2024 dosavadního zástupce ředitele Divadla Archa pro program Jindřicha Krippnera a kurátorem programu bude kulturní manažer Štěpán Kubišta, který stojí za projekty jako Nová scéna Národního divadla, Jatka78, Přístav 18600, nebo Fuchs2. Proces transformace na ARCHU+ odstartuje v lednu 2024. Během první poloviny příštího roku dojde k úpravám prostor, které budou mít za cíl prostor více zpřístupnit veřejnosti v průběhu celého dne a uzpůsobit a vybavit jej pro vícežánrovou tvorbu. Od podzimu potom spustí ARCHA+ svůj program na plno.

Autory nové vizuální identity je tvůrčí a partnerská dvojice Anežka Minaříková a Marek Nedelka. Centrálním grafickým motivem nového loga je symbol plus (+), který se do loga propisuje z názvu instituce. Kromě výrazného loga stojí identita na míru nakresleném písmu Archabeta, které bude v několika řezech použité napříč fyzickými i digitálními výstupy. 

ARCHA+ svým prostorem a projektovým přístupem navazuje na roli jedinečné pražské scény pod vedením Ondřeje Hraba, kterému správní rada vyjádřila svůj dík za dlouholeté vedení a zásadní vliv na formování české nezávislé scény. Ondřej Hrab bude ve své tvůrčí činnosti pokračovat s nově založenou organizací Archa – Centrum dokumentárního divadla z.ú.

Potřeba multifunkční stagiony pro Prahu se při plánování nové budoucnosti instituce ukázala jako zásadní. Hlavní město Praha podpořilo projekt, který spojuje otevřený, technicky a produkčně dobře vybavený produkční dům a tvorbu zaměřenou na mladou generaci, víceletým grantem na období 2024–2027.

Hlavní úkoly pro nové vedení v nejbližší době jsou adaptace prostoru, zajištění technického vybavení potřebného pro současnou tvorbu a stabilizace finanční situace kulturního prostoru.

Divadlo Archa o.p.s, které ponese od ledna nový název ARCHA+, je neziskovou organizací založenou hl. městem Praha.

Zdroj: Eliška Černá, Divadlo Archa

Témata článku

Divadlo Archa

MultižánrovéTanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: