Duet Terezy Ondrové a Petera Šavela Boys Who Like To Play With Dolls boduje v Evropě

Projekt Boys Who Like To Play With Dolls ocenila celoevropská platforma Aerowaves:z více než 500 přihlášených děl ho čtyřicet expertů vybralo mezi TOP 10 evropských děl pro rok 2014. Pro Šavela je to již třetí účast v prestižním výběru. Oceněný duet uvádí Studio ALTA, producent úspěšného projektu, do konce roku pouze jedinkrát - a to v pondělí 25. listopadu od 19:30. Boys Who Like To Play With Dolls spojuje dva výrazné tvůrce, kteří se potkali při projektu Much More Than Nothing skupiny ME-SA. Zatímco Tereza Ondrová je vůdčí postavou předního českého souboru VerTeDance a „Tanečnicí roku 2010“, Peter Šavel patří k vyhledávaným interpretům v Bruselu, významném centru současného tance. Představení Boys Who Like To Play With Dolls se zabývá tematikou genderových stereotypů, které nám odmalička vštěpuje společnost.
Inspiraci projekt čerpá ze zpochybňování popkulturních symbolů. „Gender – tedy sexualita osobnosti – je mnohem spíš než jevem biologickým (jako tomu je u pohlaví) fenoménem společenským. Podstata toho, co znamená bytí mužem nebo ženou, nevychází pouze z množství estrogenu či testosteronu v těle, ale je z podstatné míry výsledkem společenského vlivu či rozhodnutí, vzdělání, procesu socializace,“ přibližuje téma Peter Šavel. Pohyb a tanec se v tomto projektu stává prostředkem pro vyjádření kontrastu mezi projevem těla a duše, mezi genetickými danostmi a společenskými předsudky ve snaze zpochybnit nejrůznější společenské stereotypy a nahlédnout tematiku genderu čistě fyzicky. Tvůrci slibují otevřít fantaskní svět, v němž mužský a ženský princip nemusí být totéž co muž a žena.
Boys Who Like To Play WIth Dolls získali v rámci zařazení do TOP 10 též pozvání na festival Spring Forward, který proběhne poslední dubnový víkend ve švédském Umea - Evropském hlavním městě kultury (EHMK) 2014. Video trailer k představení na https://vimeo.com/69251543 Zdroj: Studio ALTA

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: