Dvě nové choreografie Jiřího Pokorného a Lukáše Timuláka pro Pražský komorní balet

Dvě nové choreografie Jiřího Pokorného a Lukáše Timuláka pro Pražský komorní balet

Dvě nové choreografie Jiřího Pokorného a Lukáše Timuláka pro Pražský komorní balet

Dvě nové choreografie Jiřího Pokorného a Lukáše Timuláka, odchovanců Jiřího Kyliána, uvede ve světové premiéře Pražský komorní balet. Premiérový večer nazvaný Symbióza se uskuteční v neděli 29. dubna 2018 v Divadle na Vinohradech. Představení se koná v rámci Mezinárodního dne tance pod záštitou ministra kultury České republiky Ilji Šmída, Mistra Jiřího Kyliána a velvyslance Nizozemského království pana Kees J. R. Klompenhouwera.

Jiří Pokorný je jedním z nejúspěšnějších českých tanečníků a v posledních letech i choreografů, kterým se podařilo prosadit v zahraničí. Prošel dlouholetým angažmá v Nederlands Dans Theater, několik let tančil v souboru kanadské choreografky Crystal Pite a poslední roky se stále intenzivněji věnuje vlastní tvorbě. Jeho nejnovější inscenace s názvem Svět Sedmikrásek se zabývá tématikou klimatu, zejména v jeho přirozeném chování během klimatických změn, které mohou mít svazující vliv na naší existenci v současné době. „Pro umělecké ztvárnění tohoto námětu jsem se volně inspiroval myšlenkou, kdy biosféra planety Země představuje symbol věčného pohybu,“ říká Pokorný a dodává: „Její vlivy, principy a neustálé proměny jsou opakujícím se koloběhem života v časoprostoru, ve kterém se rodí a zaniká vše živé. V tomto samo regulujícím procesu nacházíme i sebe sama jako součást jednoho super-organismu.“
Příprav druhé choreografie projektu se zhostil slovenský tanečník a choreograf Lukáš Timulák, umělec, který také před lety vzešel z „Kyliánovy líhně“. Ve své nové choreografické práci se zabývá prvky, které jsou v neustálé vzájemné závislosti a výměně, a které se neustále prolínají. Přírodou, lidskými bytostmi a jejich životním prostorem. Jak naše prostředí formujeme a jak jsme jím formováni? Co z něho vstřebáváme a jak jsme jím vstřebáváni? Jádrem choreografie Lukáše Timuláka, kterou nazval Prolínání, je člověk jako součást permanentního procesu změny, v neustálém pohybu a adaptaci. Každým nádechem stvrzujeme svázanost s prostředím, které nás obklopuje,“ uvádí Timulák. „Proměňujeme jej, mísíme se s ním. Pohybem těla rozrážíme vzduch, odrážíme jej, ohříváme, vdechujeme a vydechujeme. Svým samotným bytím se podílíme na ustavičném pohybu a přetváření hmotného světa, vysvětluje.
„Pražský komorní balet touto premiérou pokračuje v uvádění původní tvorby s česko‑slovenskými autory, kteří úspěšně působí nejen v Čechách, ale i zahraničí,“ doplňuje Ladislava Jandová, ředitelka PKB. „O premiéře jsme s Jiřím Pokorným a Lukášem Timulákem jednali dlouho dopředu. A já jsem velmi ráda, že si oba choreografové v nabitém programu, kdy prakticky neustále cestují po celém světě, našli čas připravit dvě novinky speciálně pro náš soubor, uzavírá Jandová.

Zdroj: Pražský komorní balet

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: