Farma v jeskyni v novém uměleckém projektu Commander zkoumá skrytou hrozbu on-line radikalizace dospívajících

Jeden večer – dvě umělecké formy. Jedno téma – dva světy. Audiovizuální projekce s dětskými herci – a pohybové divadlo s dospělými performery. Commander, autorské divadelní představení souboru Farma v jeskyni, je vrcholem stejnojmenného uměleckého projektu a premiéru bude mít 13. června 2022 v Centru současného umění DOX. On-line radikalizace dětí vs. nedospělé chování společnosti. Dvě exkurze na odvrácenou stranu našeho světa, před kterou zavíráme oči. Obě vytvořil identický kreativní tým, každá ale přistupuje k tématu zcela unikátním způsobem. Dynamika pohybu performerů, tep živé hudby a zneklidňující obrazy společně vytváří nevšední vhled do digitální temnoty, o které většina z nás nemá a možná ani nechce mít tušení. Divadelní představení, stejně jako projekt celý, je dílem režiséra souboru Farma v jeskyni Viliama Dočolomanského. Inscenaci doprovází vzdělávací aktivity.

Commander. Foto Michal Hančovský.

Commander. Foto Michal Hančovský.

Víte, o čem si děti na internetu píší? „Asi se zabiju, než mi bude třicet. - Cool. Tak hlavně vem někoho s sebou.“ V on-line světě stoupá vlna radikalizace a extremismu mezi dětmi a dospívajícími. „Láska je láska a sračky. Ať žije nenávist!“ Jsou to jen děti. „Proč necháš svoji ségru chodit s tím židákem?“ Stali se oběťmi manipulace, nástroji cizích cílů. „Vždycky jsem ozbrojenej aspoň nožem…“ Ponořte se s námi do digitální temnoty, o které většina z nás nemá a možná ani nechce mít tušení. „Když už v tak zkaženém světě žijeme, je vůbec ještě násilí hřích?“ Jak daleko má dvanáctiletý kluk od takových slov k činům? Mezinárodní divadelní soubor Farma v jeskyni ve spolupráci s partnery uvádí umělecký projekt zaměřený na nebezpečí on-line radikalizace dětí a dospívajících.

„V dubnu roku 2020 se v médiích objevila zpráva, že estonská policie dopadla vůdce mezinárodní extremistické on-line organizace. Zjistilo se, že pod přezdívkou Commander se skrývá třináctiletý Estonec, který organizaci založil v 11 letech. Tato šokující zpráva pro nás byla impulsem, abychom začali zkoumat, jak se mladí lidé k takto extrémním názorům v on-line světě dostávají, proč se to děje a kam to může vést,“ popisuje Viliam Dočolomanský, režisér, zakladatel Farmy v jeskyni a iniciátor projektu Commander. Rozsáhlý projekt Commander se však nezabývá příběhem dětského radikálního vůdce, který byl pro tvůrce jen prvotním impulsem ke zkoumání naší společnosti a principů vedoucí k polarizaci a on-line radikalizaci dospívajících. Farma v jeskyni tak upozorňuje na skryté a opomíjené nebezpečí, s nímž se děti a mladí lidé v on-line prostředí setkávají, i na důsledky, jež to pro náš svět může mít.

Projekt Commander je výjimečný hned z několika důvodů. V první řadě poukazuje na zcela reálný a zásadní společenský problém on-line radikalizace dospívajících, kterému se u nás zatím zdaleka nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužil. Tvůrci z Farmy v jeskyni ho zkoumají a odhalují prostřednictvím několika uměleckých i vzdělávacích forem a tento mimořádně komplexní a v České republice jedinečný přístup jim dává možnost oslovit široké publikum a přimět ho přemýšlet o tom, co tento fenomén pro naši společnost znamená,“ dodává Jana Tomas Sedláčková z Nadace PPF, za jejíž podpory projekt Commander vzniká.

Projekt má dvě části – uměleckou a edukativní, kdy každá přistupuje k tématu zcela jiným způsobem. Umělecká část klade důraz na vysokou uměleckou hodnotu a prožitek diváka mezitímco edukační část odpovídá na otázky, které si děti i rodiče mohou k problematice klást. Uměleckou část projektu tvoří divadelní představení, umělecký film s dětskými herci a videoinstalace, která je aktuálně součástí výstavy Nadějné vyhlídky v Centru současného umění DOX. Edukativní část projektu sestává ze série videí na O2 Chytrá škola a workshopů pro děti.

Inscenace nese nezaměnitelný rukopis souboru Farma v jeskyni. „Tvorba Farmy v jeskyni se odehrává na hranicích jednotlivých druhů umění. V jejich součinnosti směřuje k vytvoření silného uměleckého zážitku. Náš rukopis je o něco narativnější než pohybové divadlo, avšak abstraktnější než činohra. Inscenace doslova (v dobrém) ,útočí‘ na všechny smysly. Divák s námi zažije velmi intenzivní tělesnost pohybu v kombinaci se živou hudbou, silnou zvukovou a video složkou, v obrazech, které vytváří napětí a tajemství. Zásadní je pro nás práce s emocemi, chceme diváka vtáhnout do inscenace tak, aby se stal její součástí a spolu s performery absolvoval unikátní zkušenost,“ poodkrývá záměr Viliam Dočolomanský.

První dvě reprízy divadelního představení budou následovat 14. a 15. června.

Teaser zde.

Zdroj: Farma v jeskyni

Témata článku

CommanderViliam Dočolomanský

Farma v jeskyni

Centrum současného umění DOX

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: