Festival TANEC PRAHA i přes nejistou situaci usiluje o mezinárodní rozměr

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA přípravy 33. ročníku nevzdává. Navzdory nepředvídatelné situaci nadále připravuje červnová a zářijová představení zahraničních hvězd Dimitrise Papaioannou a Williama Forsytha, a to i z důvodu, že další rok už bude sotva šance tyto inscenace dovézt. Vedení festivalu se v posledních týdnech intenzivně věnuje nejen přípravě mezinárodní akce v Praze a více než 20 obcích ČR, ale také jednání s politiky a epidemiology, s cílem nastavit jasné podmínky pro otevírání kultury. Je přesvědčeno, že živé umění nepatří na vedlejší kolej a je schopno nastavit bezpečné podmínky pro organizaci letních i podzimních kulturních akcí. Proto vyzývá veřejnost k podpoře úsilí nákupem vstupenek na představení festivalu TANEC PRAHA, které jsou postupně pro limitovaný počet diváků pouštěny do prodeje.

William Forsythe. Foto Bill Cooper.

William Forsythe. Foto Bill Cooper.

Stejně jako loni bude festival rozdělen do dvou fází, první proběhne tradičně v červnu a druhá v září letošního roku. Hlavní program červnové části zahájí představení italské choreografky Silvie Gribaudi Graces. Letní etapa se bude konat v Praze a dalších více než 20 obcích ČR a potrvá do konce června. S ohledem na vládní opatření je program stále aktualizován, předprodej postupně spouštěn na www.tanecpraha.cz a www.goout.cz

„Loni touto dobou jsme vymýšleli open air varianty a cílili na domácí scénu pod novým mottem: Tančíme dál! Vyplatilo se to, nezůstali jsme jen online, diváci po celé ČR ocenili živé produkce. Letos se nechceme vzdát mezinárodního rozměru, jakkoli to bude složité. Veřejnost se těší i na světové hvězdy a my je bookovali. Během 1–2 týdnů by měla být jasná konkrétní pravidla pro otevírání kultury, oslovili jsme ministra kultury, aby TANEC PRAHA byl pilotním projektem, který prověří, že za striktního dodržování hygienických pravidel se můžeme vrátit k mimořádným uměleckým zážitkům naživo“, říká Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka Tance Praha.

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA je jednou z největších událostí v kulturním kalendáři ČR. Každoročně od roku 1989 festival představuje pestrost a kvalitu aktuální zahraniční a tuzemské taneční scény, dává prostor pro experiment i přesahy do jiných žánrů, podporuje vznik nových děl v roli koproducenta.

Zdroj: Tanec Praha z.ú.

Témata článku

Dimitris PapaioannouSilvie GribaudiWilliam Forsythe

Tanec

Tanec Praha

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: