Festival tanečních filmů 2021 zveřejňuje program

Program plný tanečních filmů z celého světa. 7. ročník Festivalu tanečních filmů, který proběhne od 3. do 5. června 2021 nabízí desítky tzv. dance for camera filmů, unikátní zpracování baletu Romeo a Julie a oceňovaný dokument o Merce Cunninghamovi. Zvláštní pozornost věnuje festival českým tanečním filmům v rámci speciálního slavnostního zahájení, kdy uvede čtyři české premiéry. Festival se bude poprvé konat na více místech. Již tradičně to bude kino Světozor, ale také nově letní kino Evergreen DOX+ v pražských Holešovicích, kde festival zakončí svoji filmovou jízdu pod širým nebem.

Festival tanečních filmů 2021 zveřejňuje program

Festival tanečních filmů 2021 zveřejňuje program

V čase, který zavřel divadla, taneční studia a sály, vzniklo několik českých tanečních filmů. Místo, aby se tančilo, tak se točilo. Proto bude zahajovací večer festivalu věnován českým tanečním filmům a uvede ve slavnostní premiéře čtyři nové dance for camera - Dark Horse, Roselyne, Krátká řeč o nejistotě, Efeméry. „Kromě těchto mimořádných tanečně-filmových počinů, se české dance for camera filmy objeví ve festivalové soutěži. Ta je letos opravdu velmi silná a jsou v ní zařazeny i vynikající filmy domácí provenience. Doporučuji, nenechte si ujít žádnou příležitost seznámit se výsledky šťastného setkání českého filmu a tance,” uvádí Jana Návratová, umělecká ředitelka FTF.

Do soutěže se letos probojovalo z 1519 filmů 31 finalistů. Soutěžní filmy, které budou moci diváci zhlédnout v kině Světozor, pocházejí ze 17 různých zemí z celého světa, včetně České republiky. Bude jen na divácích, který z 31 filmů vyberou v diváckém hlasování. Hlavní cenu udělí odborná porota ve složení: Jana Návratová (umělecká ředitelka festivalu), Alla Kovgan (americká režisérka), Jiří Bartovanec (tanečník, choreograf, člen souboru Sasha Waltz & Guests).

Celovečerní dokument Cunningham americké režisérky Ally Kovgan, který vznikl ve velké  mezinárodní koprodukci, uvede festival jako českou premiéru. Dokument věnovaný jednomu z největších choreografických vizionářů – Merci Cunninghamovi přináší unikátní – i dosud nezveřejněné – dobové záběry. Mapuje evoluci techniky a estetiky Merce Cunninghama od 40. do 70. let minulého století, a také jeho spolupráci s hudebním inovátorem Johnem Cagem a výtvarníkem Robertem Rauschenbergem.

Průlom ve filmovém zpracování baletní choreografie! Režiséři Richard Nunn a William Trevitt (BalettBoyz) se rozhodli natočit taneční scény v reálných exteriérech, a tak se příběh veronských milenců odehrává sice dle choreografické předlohy, ale v reálných lokacích – na náměstích, tržištích, palácích a hrobkách. V hlavních rolích se představí Francesca Hayward a William Bracewell.

Zdroj: Festival tanečních filmů

Témata článku

Alla Kovgandance for cameraDark HorseEfeméryJana NávratováJiří BartovanecKrátká řeč o nejistotěMerce CunninghamRomeo a JulieRoselyne

Tanec

Festival tanečních filmů

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: