Francouzská akademie vzdala nejvyšší poctu českému umělci

Jiří Kylián. Zdroj: FB Jiří Kylián.

Jiří Kylián. Zdroj: FB Jiří Kylián.

Dne 13. března 2019 byl Jiří Kylián, choreograf světového renomé, uveden do křesla Académie des Beaux-Arts v La Coupole Francouzského institutu v Paříži za účasti několika set významných osobností z celého světa.

Díky mimořádnému významu jeho díla navíc navrhla Akademie i novou kategorii – choreografie. Francouzská akademie je slovutnou institucí, k níž neodmyslitelně patří Académie des Beaux-Arts, tedy Akademie krásných umění, založená roku 1816. Stát se členem této Akademie znamená prakticky „nesmrtelnost“.

Přijetí cizince za člena, tzn. membre associé étranger, je ojedinělou událostí, týká se jen pár zahraničních osobností múzických a výtvarných umění. Jednou z nich byl v roce 1835 hudebník českého původu, Antonín Rejcha (Antoin Reicha, 1770 – 1836). Tento pražský rodák byl ředitelem Pařížské konzervatoře, učitelem takových veličin, jako Hector Berlioz, Franz Liszt, César Franck nebo Charles Gounod.

Druhým takto vysoce poctěným Čechem v historii Francouzské akademie byl v roce 1896 Václav Brožík, historik umění a malíř patřící ke „Generaci Národního divadla“, který byl profesorem Císařské akademie v Praze a zároveň pracoval v Paříži, kde roku 1901 zemřel.

Dne 25. dubna 2018 Akademie krásných umění zvolila za svého člena třetího Čecha v historii. Návrh na členství Jiřího Kyliána schválil francouzský ministr pro Evropu a zahraniční vztahy. Ve středu, 13. března 2019, proběhla v Paříži jeho inaugurace.

Jiří Kylián vystudoval Taneční konzervatoř Praha. Stipendium na Královské baletní škole v Londýně znamenalo klíčové setkání s choreografem Johnem Crankem, který mu nabídl angažmá v Stuttgart Ballettu. V roce 1975 přijal nabídku na umělecké spoluvedení NDT (Nederlands Dans Theater) v Haagu. V roce 1978, po nebývalém úspěchu baletu Sinfonietta byl jmenován uměleckým ředitelem NDT v plném rozsahu. Žalmová symfonie, jeho druhý počin této éry, už jednoznačně vynesl souboru mezinárodní věhlas. Jiří Kylián odešel z pozice uměleckého ředitele NDT v roce 1999, ale zůstal ještě rezidenčním choreografem skupiny.

Od 70. let minulého století vytvořil stovku choreografií, z nichž tři čtvrtiny byly právě pro NDT. Je držitelem celé řady ocenění, včetně Ceny Nižinského udělené v Monte Carlu nebo francouzského řádu Čestné legie. Dodejme, že pražská Akademie múzických umění mu udělila titul Doktor honoris causa.

Jakkoli Jiří Kylián strávil většinu svého profesního života mimo Českou republiku, šíří její dobré jméno po celém světě a rád připomíná, kdo měl rozhodující vliv na jeho tvorbu. Byly to dvě české osobnosti, které nasměrovaly jeho zájem právě k tanci - Zora Šemberová a František Pokorný. „Zora Šemberová po stránce emocionální,“ říká Kylián a dodává: „měla na mne rozhodující vliv týkající se pravdivosti tanečního projevu. František Pokorný více po stránce intelektuální, byl mým mentorem a probudil ve mně skutečný zájem o choreografii.“

Doposud mělo členství Akademie krásných umění sedm kategorií: Architektura, Film a fotografie, Grafika, Hudba, Malířství, Sochařství a Kategorie nezávislých členů. Dne 25. dubna 2018, kdy jsem byl zvolen členem Akademie, se choreografie stala její novou kategorií. Mám z toho radost a snad mají také radost ostatní příslušníci našeho cechu,“ vysvětluje Jiří Kylián a dodává: „Bude vás určitě zajímat, že jediní moji předchůdci z naší profese, kteří se stali členy této instituce, byli Marcel Marceau a Maurice Béjart. Ti byli přijati do kategorie nezávislých členů, protože kategorie Choreografie nebyla ještě založena. Oba tyto tvůrce jsem nesmírně obdivoval.“

Zdroj: Tanec Praha z.ú.

Oznámení: Institut umění – Divadelní ústav při této příležitosti nabízí knihu Různé břehy o životě i tvorbě Jiřího Kyliána za akční cenu 200,- Kč. Publikace je k dostání na recepci Divadelního ústavu, nabídka je platná do 31.3.2019.


Fotogalerie

Jiří Kylián. Foto Serge Ligtenberg.

Jiří Kylián. Foto Serge Ligtenberg.

Jiří Kylián a Sabine Kupferberg. Zdroj: FB Jiří Kylián.

Jiří Kylián a Sabine Kupferberg. Zdroj: FB Jiří Kylián.

Jiří Kylián. Zdroj: FB Jiří Kylián.

Jiří Kylián. Zdroj: FB Jiří Kylián.

Symbolický meč pro člena Académie des Beaux-Arts. Zdroj: FB Jiří Kylián.

Symbolický meč pro člena Académie des Beaux-Arts. Zdroj: FB Jiří Kylián.

Jiří Kylián. Zdroj: FB Jiří Kylián.

Jiří Kylián. Zdroj: FB Jiří Kylián.

Jiří Kylián. Foto: ČTK/PR/Tereza Nováková.

Jiří Kylián. Foto: ČTK/PR/Tereza Nováková.

Témata článku

Académie des Beaux-ArtsJiří Kylián

Tanec

Re: Oceneni

vložil Veronika

IP: 90.182.97.250
Reaguje na: Oceneni
Antonin Rejcha
Vaclav Brozik
Oceneni pravem.
Nepozdava se mi ale oceneni J. Kyliana.
A nějaký důvod? Vadí vám, že byl oceněn choreograf, profese, která je specifičtější než skladatel a malíř, takže si plody jeho práce neužívá takříkajíc celá "široká veřejnost", nebo Vám připadá, že toho pro obor a pro jméno české kultury vykonal málo? (A pokud nepovažujete taneční a umění za rovno ostatním, co vás vůbec vede na stránky TA?)

Oceneni

vložil Jeanotte

IP: 84.246.161.7
Reaguje na:
Antonin Rejcha
Vaclav Brozik
Oceneni pravem.
Nepozdava se mi ale oceneni J. Kyliana.
0 -1 ! Odpovědět

Zobrazit další komentáře 2

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: