Jatka78 obnoví sezonu 27. května kabaretem POT a LESK v režii Rosti Nováka a Víta Neznala. Program divadla se následně přesune na letní scénu

Po zákazu pořádání kulturních akcí vlivem koronaviru obnovuje svoji činnost i nezávislá divadelní scéna v pražských Holešovicích. Ve středu 27. května 2020 se z Jatek78 odvysílá první díl kabaretu POT a LESK aneb 100 lidí 100 chutí v režii Rosti Nováka mladšího a Víta Neznala. K účinkování kromě Cirku La Putyka přizvali i další soubory z repertoáru divadla. Pozvání přijali např. DEKKADANCERS, Squadra Sua či Heaven’s Gate režiséra Viktora Tauše (Amerikánka). K divadelnímu provozu poznamenanému hygienickými opatřeními se Jatka78 navrátí 30. května improvizačním večerem mladého souboru My kluci, co spolu chodíme. Odehraje se na Letní scéně Jatek78. Ta bude v provozu celý červen a červenec a přivítá umělce z řad stálého repertoáru i hosty. Letní scéna uvede také premiéru inscenace Kaleidoscope Cirku La Putyka v režii Maksima Komara.

Jatka78 obnoví sezonu 27. května kabaretem POT a LESK v režii Rosti Nováka a Víta Neznala. Program divadla se následně přesune na letní scénu

Jatka78 obnoví sezonu 27. května kabaretem POT a LESK v režii Rosti Nováka a Víta Neznala. Program divadla se následně přesune na letní scénu

Jatka78 patří mezi nezávislá divadla. Jejich příjem až ze 70 % tvoří tržba ze vstupného. Je na svém publiku tak existenciálně přímo závislé. Návštěvnost je zde nedílnou součástí rozpočtu. Při počtu 247 odehraných představení byla v roce 2019 návštěvnost této scény 86,6 %. Vlivem koronaviru musela Jatka78 zrušit zhruba 40 představení, další se podařilo přesunout na jiné termíny. Přestože je hrání v aktuálních podmínkách značně limitní, rozhodla se Jatka78 letošní sezonu dohrát. Při zachování vládních hygienických opatření, zejména pak rozestupů mezi diváky, se bude jednat o kapacitu zhruba 90 osob na představení.

„Jatka78 jsou, ač z malé části, financována z grantů MKČR a MHMP, tedy z veřejných prostředků. Naše divadlo tak vnímáme jako instituci veřejné služby, která nehraje divadlo jen ve chvíli, kdy se jí to vyplatí. Vnímáme odpovědnost k našim divákům, ale i umělcům a dalším dodavatelům služeb. Když chceme, aby se nám celé toto naše prostředí nerozložilo, musíme začít hrát divadlo co nejdříve. A tím je pro nás termín 27. května. Asi ani není třeba dodávat, že se na to dost těšíme,“ říká ředitel Jatek78 Štěpán Kubišta.

Nový začátek oslaví Jatka78 kabaretem
Jatka78 program zahájí 27. května ve 20 hodin kabaretem POT a LESK s podtitulem 100 lidí a 100 chutí. Vzhledem k hygienickým nařízením se Jatka78 nemohou otevřít na plnou kapacitu diváků. Představení bude živě vysíláno na sociálních sítích Jatek78, Cirku La Putyka a dalších souborů a partnerů. Ze samotného divadla se však poprvé ozve i potlesk od skutečných diváků. Ti se budou etablovat z řad zdravotníků a dalších osobností v první linii, kterým chtějí divadelníci vzdát hold.

Od kmenových akrobatů a hudebníků Cirku La Putyka, které blíže představily pravidelné streamy platformy Cirk La Putyka (A)live, přes představitelku inscenace Amerikánka Elišku Křenkovou, tanečníky z DEKKADANCERS, soubory Bratři v tricku, My kluci, co spolu chodíme, Petra Vančuru, ale třeba i Jana Cinu, který bude následně účinkovat na Letní scéně Jatek78.

Program Letní scény Jatek78
Prvním představením Letní scény bude 30. května improvizační večer souboru My kluci, co spolu chodíme. V červnu uvede několik představení také Vosto5 (Proton !!!, Probuzení, Souboj Titánků).

V rámci Letní scény Jatka78 uvedou také dvě premiéry. 5. června to bude satirické představení Prezidementi od Spitfire Company v titulních rolích se Sašou Rašilovem a Lucií Trmíkovou.

V druhé novince vyzval Cirk La Putyka ke spolupráci finského režiséra Maksima Komara. Jedná se o představení speciálně koncipované pro venkovní hraní. Kaleidoscope je pozorování krásných forem, ojedinělých akrobatických a tanečních prvků na pozadí letního koktejlu barev. Již od 9. června se tak diváci mohou těšit na cirkusovou podívanou plnou náročných akrobatických čísel.

Chybět nebude ani soubor Bratři v tricku, Divadlo 6-16, či Amerikánka speciálně uzpůsobená pro venkovní scénu. Červen bude patřit také hře pro jednoho herce White Rabbit Red Rabbit íránského režiséra Nassima Soleimanpoura. Představí se v něm Vladimir 518, Jan Cina a Hana Vagnerová.

K hostování na Letní scéně v červenci pak Jatka78 pozvala mladé novocirkusové company Holektiv, Cink Cink Cirk, či Feel the Universe.

Zdroj: Jatka78

Témata článku

POT a LESK aneb 100 lidí a 100 chutíRostislav Novák ml.Vít Neznal

Bratři v trickuCink Cink CirkCirk La PutykaDekkadancersHolektivMy kluci co spolu chodímeSpitfire CompanyVOSTO5

Jatka78

Nový cirkus

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: