Jiří Bartovanec tvoří pro Jinanské národní divadlo v Číně


Jiří Bartovanec tvoří pro Jinanské národní divadlo v Číně.

Jiří Bartovanec tvoří pro Jinanské národní divadlo v Číně.

Jiří Bartovanec právě v této chvíli pracuje společně s tanečníky jinanského národního divadla na představení, které bude mít premiéru v polovině listopadu v divadle Shandong Grand Theater. Vzniká tak nová choreografie na téma čínské knihy změn pro osm tanečníků čínského baletu. Představení se tvoří paralelně na dvou kontinentech v dialogu všech zúčastněných. Čínští umělci připravují k představení scénografii a světelný design. Hudbu tvoří český hudebník Martin Tvrdý, který často spolupracuje s tanečníky (např. s Miřenkou Čechovou, Spitfire Company a Tantehorse). Za svou hudební kariéru byl členem několika kapel, s kapelou Ememvoodoopöká získal cenu Anděl.

„Propojení čínské tradiční hudby a elektronických setů Martina Tvrdého vznikla krajina plná inspirace k tvorbě takového tématu jako je ,Book of Changes‘ jakási hudební cesta ze starého do nového světa,“ říká Bartovanec .
Jiří Bartovanec patří mezi úspěšné tanečníky české scény. Na ni se stále častěji vrací se zkušenostmi interpreta a tvůrce po více než patnáctiletém angažmá v souboru Sasha Waltz&Guests. V berlínském souboru zastává v současnosti pozici rehearsal directora a stále tančí v choreografiích noBody, Insideout, Dido&Aeneas, Medea, Jagden und Formen, Continu, Matsukaze, Sacre, L’Après-midi d’un faune, Kreatur a EXODOS. Jeho choreografická tvorba zahrnuje několik autorských sól, např. When my mind is rocking, I know it ́s 7, Anehó, Entropy, RAZZLE DAZZLE, skupinové choreografie Globe a nejnovější verzi Svěcení jara, kterou nastudoval se studenty Duncan Centre. Vytvořil choreografii k inscenacím v brněnském národním divadle Otvírání Studánek, Odyssea a Obrys. Pořádá různé workshopy, mezi ně patří hlavně workshopy repertoáru Sashy Waltz, ale i dětské – například pro děti z uprchlických rodin.
Mimo jiné spolupracoval s Williamem Forsythem, Toulou Limnaios, Jochenem Sandigem, Antonio Ruzem, Mirellou Wiengarten, Helgou Davis a Robertem Wilsonem.

Zdroj: Tisková zpráva

Témata článku

Jiří Bartovanec

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: