„Projektem se line atmosféra napětí, detektivky. Divák v roli svědka či voyera nahlíží do oken cizích životů jako obsesivní vyšetřovatel či podezíravý novinář. Pro zkušeného diváka budečitelná inspirace filmem noir, a to všudypřítomným napětím, nedořečeností, mozaikovitostí, psychoanalýzou,“ uvádí k projektu, který vzniká přímo pro prostory Clam-Gallasova paláce, autorka Miřenka Čechová. „Je to v podstatě taková hádanka, pět kapitol reprezentuje pět emocionálních stavů, každý z nich se pojí s jedním konkrétním noirovým filmem, který zastupují jeho archetypální postavy. Cesta vlakem je jakýmsi mentálním pátráním, cestou do mysli samotného režiséra, tedy v tomto případě režisérky,“ uzavírá Čechová.
Jedním z hlavních motivů inscenace je pulsující čas, jehož metaforu tvoří jedoucí vlak. Do malého prostoru vagonu jsou vtísněné fragmenty osudů jednotlivých cestujících. Možnost na malou chvíli zachytit tyto příběhy umožňuje divákovi spoludotvářet zbytek vyprávění, a to na základě vlastní zkušenosti a fantazie. Ubíhající svět za oknem vlaku představuje všechno to, co mnozí v životním spěchu nemohou nebo nechtějí zahlédnout.
Tvůrčí tým kromě režisérky Miřenky Čechové tvoří i vizuální umělkyně Linda Arbanová a hudebník Martin Hůla Tvrdý. Z řad tanečníků se na barokním nádvoří představí Zuzana Fikrová, Michaela Hradecká, Lukas Blaha, Dalibor Lekeš a další. Inscenace bude pro návštěvníky Signal Festivalu dostupná v rámci Galerijní zóny, jejíž součástí budou i objektové a zvukové instalace.
Zdroj: Národní divadlo
Marie Puchernová
Milý Romane, děkuji za Vaši reakci na mou recenzi i debatu, která kolem ní vznikla pod Vaším facebookovým příspěvkem.…Pokus o introspekci, který v performanci Pěny ztrácí směr