Letní kreativní hub Studia ALTA

Letní sezóna ve Studiu ALTA je zahájena. Jejím tématem je živý tvůrčí proces (ALTA LIVE), kterému je vytvořeno provozní i umělecké zázemí. Snahou ALTY je nechat umělce, umělkyně i diváky růst, podporovat sdílení myšlenek, nahlédnout do procesu tvorby a vytvořit bezpečné prostředí, kde je potřebné a vítané poskytnout si vzájemnou zpětnou vazbu. Společně pak dochází k vytvoření kreativního hubu.

Effugio. Foto Anna Benháková.

Effugio. Foto Anna Benháková.

Studio ALTA podporuje myšlenku rezidencí a v srpnu bude možnost nahlédnout hned na několik výstupů z nich. Dne 14. srpna proběhne prezentace studentských rezidencí, ukázky tvorby budou doprovázeny diskuzí.

Ve dnech od 24. do 26. srpna pak bude k vidění představení spojující tanec a multimediální výstavu Effugio volume 2. Pořádá jej Natálie Podešvová z Dočasná company, která je taktéž rezidentkou Studia ALTA. V inscenaci tematizuje sebedestrukci a ptá se: „Psychická nepohoda – každý se s ní vyrovnává po svém. Co tak nesnesitelného se v životě člověka musí dít, že si vybere zrovna fyzické sebepoškozování, jako cestu, jak psychické nepohodě uniknout?“ Dne 26. srpna pak na témata inscenace proběhne panelová diskuze s umělci i odborníky na danou problematiku.

Součástí podpory živého tvůrčího dění je také nahlédnutí do procesu vzniku díla, work in progress. Ve dnech 7. a 11. srpna představí svoji práci Alica Minár and Col., kteří působí na poli tance a ve svém současném projektu Permeance se budu zabývat ekologickou tematikou. Dne 13. srpna se se svým work in progress předvede také švýcarský kolektiv Sijoz pracující se světelnými objekty.

Živá a ukotvená v přítomnosti je také další událost ze série SPA – Studio Performance Art. Srpnová edice, s lehce bizarním názvem Performance a §⦙®, bude jemnou provokací a experimentujícím příspěvkem do nekonečné diskuze: Co je divadlo a co je performance?

Jako vedoucí k růstu a společensky potřebnou vnímá Studio ALTA také ekologickou problematiku. Kromě výše zmíněného bude na toto téma uvedeno hned několik událostí v rámci festivalu Bazzar - jako například inscenace Pět knih Iana Mikysky a Venduly Tomšů, kteří za pomoci všeobjímajícího atmosferického zvuku, poezie a knih, jako archaických totemů západní společnosti, prozkoumávají dimenze věčné a nekonečné přítomnosti a v intimním prostoru si společně kladou otázku, jaká je naše pozice vůči planetě, slunci, nebo vlastnímu dechu.

Součástí festivalu je také dvoudenní program workshopů a diskuzí The nature of us opening lab s projektovými umělci, umělkyněmi a středoevropskými vědci a vědkyněmi o přírodě a kultuře. Zahájení The Nature of Us, projektu středoevropských organizací Bazaar Festival (CZ), PlaST (SK), polka dot (PL) a Műhely Alapítvány / Workshop Foundation (HU) proběhne 29. srpna. Projekt chce dát prostor novým vzorcům v umělecké praxi v kontextu aktuálních vážných změn životního prostředí. Zavazuje se propojit tanečníky a performery s lokálními vědci a ekology, chce je povzbudit, aby společně měnili vnímání středoevropské identity ve vztahu k přírodě.

Přírodu tematizuje také příměstský tábor Stromy, kytky, plevel, v rámci něhož budou děti zkoumat tenké hranice divokého města a městské divočiny, objevovat a zachycovat místa a jejich obyvatele, o kterých možná ani nevědí.

Zdroj: Studio ALTA

Témata článku

Alica MinárováALTA LIVEEffugio volume 2Natálie PodešvováPermeance

Dočasná CompanySijoz

Studio ALTA

Multižánrové

Festival Bazaar

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: