Moravské divadlo Olomouc připravuje premiéru inscenace o bájném Odysseovi

Moravské divadlo Olomouc připravuje premiéru inscenace o bájném Odysseovi

Moravské divadlo Olomouc připravuje premiéru inscenace o bájném Odysseovi

Poslední listopadový víkend bude jeviště Moravského divadla Olomouc patřit dětem z Baletního studia při divadle. Po Tarzanovi pro ně režisér a choreograf Robert Balogh připravil další taneční titul, tentokrát o bájném Odysseovi a jeho dobrodružné cestě z Tróje do rodné Ithaky. Inscenace, ve které vedle dětských tanečníků účinkují i členové baletního souboru Moravského divadla, bude mít premiéru v sobotu 28. listopadu 2015. Druhá premiéra se uskuteční o den později.
Tvůrci inscenace vycházeli během příprav z Homérova eposu Odyssea v překladu Vladimíra Šrámka. „Samozřejmě pro účely baletu pro děti jsem přečetl i přetlumočení Eduarda Petišky. To se stalo základem pro vypracování základního syžetu představení. Během práce na ději baletu došlo i k několika posunům – stále bylo nutno mít na zřeteli, že je dílo určeno pro dětského diváka. S Robertem Baloghem jsme tak vypustili například Odysseovu návštěvu Kikonů, epizodu u lidožravých Laistrygonů nebo těžko inscenovatelnou plavbu kolem oblud Charybda a Skylla,“ přiblížil dramaturg Tomáš Lehotský.
Režisér a choreograf Robert Balogh připravoval Odyssea souběžně s baletní adaptací Dumasovy Dámy s kaméliemi. „Opravdu je to náročné, připravit v jednom měsíci dvě velké premiéry. Musíte si představit, že se jedná v obou případech o původní choreografie. Nejtěžší na přípravě představení je souboj s časem. S profesionálními tanečníky jsem pracoval převážně v týdnu, pro studium Odyssea jsem si s dětmi vyhradil víkendy. Při práci s dětskými tanečníky mi významně pomáhali i trenéři Baletního studia Sylva Pospíšilová a Lukáš Cenek. Vzhledem k tomu, že jsem si vymezil určitý cíl i prostředky, za pomocí kterých chci k tomuto cíli dospět, mi ,přepínání‘ mezi oběma tituly nedělalo větší problémy. Práce na obou titulech mne doslova pohltila a na tanečnících je vidět, že jsou na tom podobně,“ uvedl Balogh.
Nová inscenace Odysseus má být výpravnou podívanou pro celou rodinu. „Myslím, že dobrodružství, které na svých plavbách Odysseus zažil, budou přitažlivé pro všechny věkové kategorie publika. O velkolepou scénu baletu se postaral můj dlouholetý přítel a spolupracovník Eduard Přikryl, nádherné kostýmy navrhl renomovaný výtvarník Roman Šolc. Malé děti se nemusí Kyklopa a Medúzy bát. Jsou to sice tajemné a zlé postavy, nicméně Odysseus se svou družinou je nakonec porazí,“ sdělil režisér. „Není to krvák, je to řecká báje, poučná a pravdivá s vypíchnutými základními rysy: dobrem a zlem, láskou, věrností, vlastenectvím. Ukazuje hodnoty, které je potřeba právě dnes dětem vštepovat,“ doplnil představitel titulní role Lukáš Cenek a pochválil malé tanečníky, které společně se Sylvou Pospíšilovou vedl během zkoušek. „Děti z Baletního studia mají výborné nasazení, zkouší s nadšením, takže práce s nimi je pro mě inspirující. Je úžasné sledovat, jak jsou zapálené a rychle se učí. Samozřejmě, něco trvá déle, jejich pohybová paměť není ještě taková, ale časté opakování a dril vedou k jejich rozvoji. Když potom tedy zvládnou všechny kroky, své role si nádherně užívají,“ popsal Cenek.
V inscenaci se představí téměř šedesát dětí ve věku od čtyř do šestnácti let, které na jevišti doplní profesionální tanečníci z baletního souboru Moravského divadla. Vedle již zmíněných Sylvy Pospíšilové a Lukáše Cenka účinkují v hlavních rolích Jelena Illina, Dita Salayová, Damani Williams nebo Ján Kočík.
K hudební složce Balogh dodává: „Uslyšíme skladby z filmu Souboj titánů, doplňovat je bude neméně poutavá hudba René Dupéra, jehož tvorbu již diváci znají z našich inscenací Tarzan či Simba.“

Zdroj: Moravské divadlo Olomouc

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: