Moravskému divadlu v Olomouci se stále nepodařilo získat licenci na baletní inscenaci The Beatles Celebration

The Beatles Celebration. Foto Moravské divadlo Olomouc.

The Beatles Celebration. Foto Moravské divadlo Olomouc.

Moravskému divadlu v Olomouci se ani po čtvrt roce od posledního uvedení nepodařilo získat licenci na baletní inscenaci The Beatles Celebration, která měla premiéru na přelomu října a listopadu. Dílo, které se na zdejší scéně objevilo pouze dvakrát, tak diváci v programu nenajdou. Divadlo podle ředitele Davida Gerneše stále vyjednává, termín znovuuvedení inscenace je však zatím neznámý.

„Moravské divadlo Olomouc v současné době stále vede intenzivní jednání s českým zástupcem držitelů práv. Bohužel, díky složitosti celé záležitosti se zatím nepovedlo dojít ke konečnému výsledku, avšak jsme pevně přesvědčeni, že se již celá anabáze chýlí ke zdárnému konci," řekl ČTK Gerneš.
Dlouho očekávaná inscenace The Beatles Celebration měla první premiéru loni 30. října a druhou 1. listopadu  2018, dalšího představení se již diváci nedočkali. Dílo divadlo stáhlo z programu a nahradilo jej jinými inscenacemi. Jedna repríza měla být v listopadu a druhá v prosinci. „V měsících lednu, únoru a březnu jsme držitelům abonentních vstupenek připravili ostatní představení, na které mají v rámci dané sezony nárok," podotkl ředitel.
Vedení divadla zprostředkovaně přes českou agenturu s poskytovatelem licence v Londýně vyjednává. Podle Gerneše má v záloze i náhradní variantu pro případ, že se práva nepodaří vyjednat do vydání programu na duben a květen. Potěšit by měla podle něj všechny milovníky baletu a pohybového divadla. „Ale to je opravdu plán B a všichni zainteresovaní do jednání jsme přesvědčeni, že k zařazení náhradního titulu nedojde, případně se tak stane jen v podobě bonusu pro naše věrné diváky," dodal Gerneš.
Poctu legendární britské skupině nastudovalo divadlo v baletním provedení pod choreografií uměleckého šéfa souboru Roberta Balogha. Vedení divadla jej na konci listopadu téměř po devíti letech odvolalo z funkce, problém s licencí byl podle Gerneše jedním z důvodů. Jeho nástupcem se od ledna stal dlouholetý sólista baletu Národního divadla v Praze a v Brně Michal Štípa. Tvůrci pro inscenaci vybrali tři desítky skladeb Beatles, které připomínají nejslavnější hity, ale i zásadní momenty z hudebního i soukromého života členů kapely. Vyprodané premiéry se dočkaly ovací vestoje.
Podobný problém řešil balet před šesti lety, kdy nedostal licenci k inscenaci slavného muzikálu Jesus Christ Superstar. Oznámení o neudělení licence k divadelnímu užití v baletu dostalo vedení divadla krátce před plánovanou premiérou. O rok později musel baletní soubor stáhnout z programu chystanou premiéru inscenace klasického baletu Esmeralda, kterou měl nastudovat ve světě uznávaný choreograf Vasilij Medveděv. Divadlo to tehdy odůvodnilo technickými důvody.

Zdroj: Institut umění - Divadelní ústav a ČTK


Fotogalerie

The Beatles Celebration. Foto Moravské divadlo Olomouc.

The Beatles Celebration. Foto Moravské divadlo Olomouc.

Témata článku

Robert Balogh

Balet Moravského divadla

Moravské divadlo Olomouc

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: