Národní divadlo na závěr sezony nabídne pět představení pro omezený počet diváků

Od 10. do 14. června 2020 odehraje Národní divadlo pro omezený počet diváků v historické budově dvakrát inscenaci Manon Lescaut (ve středu 10. a ve čtvrtek 11. června vždy v 19:00), dvakrát balet Kylián – Mosty času (v neděli 14. června ve 14:00 a v 19:00) a jednou operní koncertní gala s názvem Opera před oponou (v pátek 12. června v 19:00). Představí se operní sólisté i přední členové obou hudebních těles, Orchestru Národního divadla a Orchestru Státní opery, protože za současných podmínek nelze hrát v plném obsazení.

Balet ND. Foto Martin Divíšek.

Balet ND. Foto Martin Divíšek.

„Na dvě představení – středeční Manon Lescaut a nedělní odpolední Kylián – Mosty času – věnujeme, prostřednictvím nemocnic, vstupenky zdarma zdravotníkům jako poděkování,“ uvedl ředitel Národního divadla Jan Burian. Divadlo nabídne pro veřejnost na každý další z večerů zatím sto vstupenek, aby dodrželo stávající hygienická opatření. „Dojde-li k dalšímu uvolnění, počet vstupenek navýšíme,“ dodává Burian. Vstupenky v několika cenových kategoriích nebudou číslované. Diváci se budou v hledišti usazovat s odstupem volné řady a volného sedadla mezi jednotlivými skupinami návštěvníků. Ve vydesinfikovaném divadle bude k dispozici desinfekce rukou. Prodej vstupenek začne v pondělí 18. května.

Touto pěticí představení se Národní divadlo rozloučí s letošní divadelní sezonou. Vstupné za všechna ostatní představení plánovaná původně do konce června bude nadále vraceno dle zavedené praxe. Pět avizovaných vystoupení je zároveň pozvánkou divákům na příští sezonu – vstupenky na srpen, září a říjen jsou již v prodeji. Předprodej na listopad bude zahájen 1. června. Umělci Národního divadla předčasně zahájí divadelní sezonu a budou se od srpna věnovat přípravě a obnovení všech inscenací. Zkoušky v omezeném režimu začaly už v polovině května. Národní divadlo se tak připojuje k postupu řady dalších českých divadel v Praze i mimo ni, která počítají s obnovením plného provozu po prázdninách. Kromě ekonomických důvodů, omezení v oblasti mobility zahraničních umělců a obtížích při práci velkých těles je k tomu vede i podstata divadelního umění, které je založeno na intenzivní a těsné komunikaci mezi umělci a diváky.

První představení v nové sezoně zahraje Národní divadlo 21. srpna na Nové scéně, kdy uvede novou inscenaci souborů Baletu a Laterny magiky Bon Appétit! Pro divadelní sezonu 2020/2021 plánuje ND osmnáct premiér – včetně těch, které z důvodu karantény muselo přesunout ze sezony letošní. K zahájení příští sezony první scéna uspořádá ve čtvrtek 3. září na Střeleckém ostrově „happening pro celou rodinu“ s koncerty, besedami či ukázkami ze svých inscenací.

Národní divadlo se během karantény přidalo k iniciativě šití roušek. Nemocnici Na Homolce předalo více než 11 000 kusů roušek. V přímém přenosu České televize proběhla dvě benefiční představení: koncert ze Státní opery a Baletní gala Protančíme tím z historické budovy ND. Internetová televize Mall.tv a platforma Opera Vision odvysílala operní inscenaci Sternenhoch.

Soubory ND jsou také aktivní na sociálních sítích. Vznikla řada humorných nebo vzdělávacích videí, pravidelně se streamují tréninky a zkoušky souborů Baletu a Laterny magiky, soubor Činohry pořádá online besedy ze Stavovského divadla, operní zpěváci i hudebníci vytvořili řadu video příspěvků – od nahlédnutí do své domácí přípravy, po téměř filmová zpracování nucené karantény. V neděli 24. května navíc Činohra vystoupí s výběrem písní a textů ze svých inscenací v rámci projektu Art Parking v Holešovické tržnici.

Herci v době karantény studovali texty, zpěváci a hudebníci notové party, tanečníci individuálně trénovali. V objektech Národního divadla během nouzového stavu pokračovala řada rekonstrukcí i údržbových prací. Došlo k zahájení generální rekonstrukce podzemního parkingu pod Novou scénou. V plném provozu zůstala výroba dekorací a kostýmů. Národní divadlo děkuje všem profesionálům, kteří pomohli občanům přestát nenadálou situaci. Byla bezprecedentní pro chod celé společnosti, tedy i pro chod divadla.

Zdroj: Národní divadlo

Témata článku

Bon Appétit!karanténakoronavirusKylián - Mosty času

Balet Národního divadla

Národní divadlo

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: