Pierre Lacotte (1932), který letos v dubu oslaví své 90. narozeniny, si vydobyl jméno především jako choreograf zaměřující se na historické balety 19. století. Vystudoval École de Danse při Opéra de Paris, v roce 1952 byl v Opeře jmenován étoile, tedy prvním sólistou. V 70. letech mu slávu vynesla jeho verze La Sylphide odvolávající se na původní premiéru F. Taglioniho z roku 1832. K jeho dalším dílům patří balety jako Coppélia, Marco Spada, Paquita či Dcera faraona, z originální tvorby pak na příklad Tři mušketýři na motivy romány A. Dumase či nejnověji Červený a černý podle Stendhala.
„Pro mladého tanečníka je velice důležité, aby byl jeho talent rozpoznán v co nejmladším věku a taneční soutěže mohou hrát velice důležitou roli v nabytí potřebného sebevědomí. Obdržení ceny pomůže studentovi či studentce v další cestě a zvýší jejich hodnotu. Role Prix de Lausanne je zásadní v podpoře těchto mladých tanečníků a jejich uměleckém rozvoji,“ okomentoval Lacotte jednu z nejslavnějších soutěží pro mladé taneční umělce.
Prix de Lausanne byla založena v roce 1973, ocenění za celoživotní přínos od roku 2017 získaly osobnosti světového tance John Neumeier, Jean-Christophe Maillot, Marcia Haydée, Carolyn Carlson a Wayne McGregor.
Zdroj: https://www.prixdelausanne.org/
Jana Bohutínská
Děkuji za moc pěkný text a rekapitulaci. Považuji za štěstí, že jsem mohla Děrevo a TNF v Praze zažít. Byla jsem…Odešla statečná Sibiřanka, Irina Andreeva