Ponec uvede nový sólový projekt Viktora Černického

Foto Vojtěch Brtnický.

Foto Vojtěch Brtnický.

Divadlo Ponec uvede 11. listopadu 2018 premiéru projektu Viktora Černického PLI pohybujícího se na pomezí instalace, performance, tance a cirkusu. Odehrává se na dvaceti pěti metrech čtverečních a Viktorovi Černickému v něm sekunduje dvacet pět židlí.

Jediný aktér se naplno vrhá do schizofrenní rekonstrukce světa. Barokní robustnost je nahrazena prostorovou skromností a těžkopádné narůstání motivů kompenzuje materiální minimalismus.
„PLI je současnou parafrází Leibnizovy filozofie, v níž celý svět může být divadlem nebo deskou, ale ne proto, že by se rodil z iluze nebo do ní upadal,” vysvětluje Viktor Černický a dodává: Realizujeme cosi v samotné iluzi, předáváme ji duchovní přítomnost, která jejím částem a kouskům znovu navrací kolektivní jednotu.”
PLI je pro Viktora Černického druhým sólem po inscenaci Parolapolea (za ni získal na České taneční platformě 2017 nominaci v kategoriích Tanečník roku a Taneční inscenace roku).
A co říká o Viktoru Černickém umělecká spoluředitelka divadla Ponec Markéta Perroud? „Současný tanec má mnoho podob. Viktor Černický svým představením představuje tu, která balancuje na pokraji instalace, performance, tance a cirkusu. Zaujal nás již jako student JAMU, později na sebe upoutal pozornost dílem Parolapolea na České taneční platformě 2017. Od našeho partnera, Centra současné scény v Bassanu del Grappa, obdržel  zvláštní ocenění - účast na Choreographic research week, týdenním mezinárodním workshopu pro mladé taneční tvůrce. Tam mu byla také poskytnuta letošní tvůrčí rezidence. Viktor jako reprezentant mladé generace je také jednou z tváří vizuálu Ponce pro tuto sezonu."

Zdroj: Tanec Praha z.ú.

Témata článku

Viktor Černický

Divadlo Ponec

Tanec

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: