Poprvé v České republice budou akrobaté létat na horkovzdušném balónu

V rámci festivalu CIRKULUM proběhne světová premiéra podívané s názvem Létající Citadela. Vůbec poprvé v historii České republiky budou akrobaté létat na horkovzdušném balónu. Tento mezinárodní projekt má plánované dvě premiéry – první ve čtvrtek 6. června a druhou o den později při západu slunce ve valech Slezskoostravského hradu.

Poprvé v České republice budou akrobaté létat na horkovzdušném balónu

Poprvé v České republice budou akrobaté létat na horkovzdušném balónu

Na projektu Létající Citadela pracují umělci z Běloruska, Slovenska, Itálie a České republiky. Představení je doprovázeno emotivní živou hudbou s aranžmá od slovenského skladatele Miro Tótha.

Tento ambiciózní projekt realizuje nově založená ostravská společnost BoCirk společně s pražskou Feel the Universe Circus Company„Cítím, že Látající citadela je pro obě company velkou výzvou, a to s ohledem na náročnost v rámci příprav realizace, technické složitosti a sloučení všech účinkujících s technickým a podpůrným týmem, který na Létající Citadele pracuje. Pevně věřím, že vše budeme moci zrealizovat v plné své kráse a poetické atmosféře a Ostrava se zapíše do historie tím, že poprvé v České republice létali akrobaté na horkovzdušném balónu. Nejdůležitější je, aby vyšlo počasí, protože na něm závisí vzlet horkovzdušného balónu. Moc se na Létající citadelu těším – na hudbu a na romanticko‑poetickou atmosféru, která vždy k festivalu patří. Tohle jsou pro mne okamžiky, které mne osobně dojímají. Už jenom ta představa,“ říká principál Václav Pokorný.

Celý projekt je realizován s mezinárodní účastí. Diváci uvidí například Romana Zabelova, který dokončuje doktorandské studium na pražské HAMU, kde se zabývá tématem akustického a amplifikovaného akordeonu. Mimo jiné je součástí projektu Spitfire Company a Orchestru Berg s názvem Tak tiše až. Dále italská performerka a akrobatka Gaia Santuccio, která studovala cirkusovou školu ve Španělsku, Švédsku a Anglii. Dále známý slovenský hudební skladatel Miro Tóth, oceněný Radio Head Awards v letech 2017, 2019, 2023 v kategorii Nahrávku roku – experimentální hudba.

Myšlenka létání na horkovzdušném balónu se zrodila v hlavách dvou českých novocirkusových performerů, Alžběty Tiché a Jana Jiráka, během jejich cest po Evropě. Společně vytvořili námět pro Létající Citadelu, a následně se Jan Jirák ujal celkové režie. Alžběta Tichá spolu s Gaiou Santuccio připravily akrobatické choreografie. Roli vypravěče ztvární Martin Zbrožek, hudebník a herec. V hudební sekci dále působí dvojice Kryštof Krása na melodické nástroje a Tomáš Jirák jako instrumentalista. Ani o hudební půvab nebude v Létající Citadele nouze, a to díky zpěvačce Klaudii Korbely.

Pojďme se vrátit do doby, kdy balóny tiše létaly a akrobatky na nich ladně artikulovaly svými těly. „Veronique Gougat jsme poznali ve francouzském Barnave v létě roku 2023. Prašné klestí a vůně borovic zastřešující malebnou vesničku v horách a dřevem pobitá cirkusová bouda o velikosti plnohodnotného divadla tyčící se hrdě na vrcholu kopce pouze doplnily autenticitu jejího projevu. Mluvila tiše a v jejích laskavých očích jí jiskřila úspěšná akrobatická minulost. Dozvěděli jsme se, že horské cirkusové centrum, s atmosférou starodávných chrámů, bylo celé postaveno a realizováno z jednoho zdroje. Představení na balónu. Veronique je totiž první vzdušnou akrobatkou, umělkyní, která bez jištění vzlétla zavěšena na visuté hrazdě z horkovzdušného balónu. Poetika a originalita jejího nápadu měla velké ohlasy a my bychom jí tímto chtěli vzdát hold,“ dodávají Alžběta Tichá a Jan Jirák.

Více informací na www.cirkulum.cz.

Zdroj: CIRKULUM

Témata článku

Alžběta TicháJan JirákLétající Citadela

BoCirkFeel the Universe Circus Company

Nový cirkus

Cirkulum

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: