Pražský komorní balet připravuje na závěr července dvě vystoupení

Slovanský kvartet (Pražský komorní balet). Foto Martin Macoun.

Slovanský kvartet (Pražský komorní balet). Foto Martin Macoun.

Poslední červencový víkend uvede Pražský komorní balet (PKB) v rámci spolupráce s festivalem Praha, klasika dvě vystoupení. Šestý ročník hudebního festivalu, jehož uměleckým partnerem se PKB již před několika lety stal, má podtitul Cesty zářivé budoucnosti. Představení se budou konat 27. července 2019 v areálu pražského Anežského kláštera a 28. července ve velkém sále Městské knihovny v Praze.

První večer má název Mezinárodní umělecký maraton. Sólisté Pražského komorního baletu zatančí v gotických prostorách kostela sv. Františka choreografii Pavla Šmoka a Kateřiny Dedkové na část Janáčkova cyklu Po zarostlém chodníčku. Večer se uskuteční ve spolupráci s Národní galerií v Praze.

Den poté, tedy v neděli 28. července, pak ve velkém sále Městské knihovny následuje druhý koncert nazvaný Balet a hudba komorně. Účinkují v něm tanečníci Pražského komorního baletu a instrumentální sólisté festivalu komorní hudby Ameropa, kteří společně uvedou Dvořákův Slovanský kvartet v choreografii Mária Radačovského a znovu také již zmíněné dílo Po zarostlém chodníčku.

„Jsme velmi rádi, že v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Praha, klasika vystupujeme už čtvrtým rokem – poprvé jsme pod jeho hlavičkou tančili v roce 2016 v Martinickém paláci. Pokračující spolupráce si vážíme a na další společná představení se moc těšíme,“ říká Ladislava Jandová, ředitelka Pražského komorního baletu. „S ohledem na velice zdařilé hudební a taneční nastudování první části cyklu Janáčkova díla Po zarostlém chodníčku v roce 2018 jsme se s vedením festivalu rozhodli toto dílo zařadit do programu i letos. Janáčkova hudební předloha byla častou inspirací Pavla Šmoka – autora stejnojmenné choreografie, kterou společně s Kateřinou Dedkovou vytvořil v roce 1998. Druhým prezentovaným dílem bude Dvořákův Slovanský kvartet v choreografii Mária Radačovského a hudebním nastudování sólistů komorní hudby festivalu Ameropa. Spolupráce Pražského komorního baletu a festivalu Praha, Klasika propojuje českou hudbu a taneční umění, medializuje významné české autory a tvůrce a propojuje umění s historickými kulturními památkami."

Zdroj: Institut umění - Divadelní ústav a ČTK

Témata článku

Kateřina DedkováMário RadačovskýPavel ŠmokPo zarostlém chodníčkuSlovanský kvartet

Pražský komorní balet

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: