Premiéra baletu Queen - The show must go on v Olomouci

Premiéra baletu Queen - The show must go on v Olomouci

Premiéra baletu Queen - The show must go on v Olomouci

Od smrti legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho uplyne letos v listopadu pětadvacet let. Pomyslnou poctou frontmanovi slavné britské kapely Queen je baletní inscenace Roberta Balogha, na jejímž libretu spolupracoval Mercuryho osobní tajemník Peter Freestone. Režisér a choreograf Balogh se k britské hudební legendě vrací po osmi letech od uvedení titulu The Beatles & Queen. V hlavní roli se představí Ivo Jambor, tentokrát v alternaci s Lukášem Cenkem. Scénu navrhl renomovaný scénograf Jan Dušek, o kostýmy se postaral Oldřich Vojta a jeho asistent Adam Kost. Světelný design je dílem Bohuslava Krause. Premiéra inscenace Queen – The show must go on se uskuteční v pátek 15. dubna 2016.
Robert Balogh
připravované inscenaci dodává: „Hlavním impulsem byl obrovský zájem publika o tuto inscenaci u nás i v zahraničí. A protože v souboru máme sólistu Iva Jambora, který je perfektním interpretem pro roli Freddieho Mercuryho a navíc je znalcem skupiny Queen, chtěl jsem jeho potenciálu využít. Z původní inscenace, která měla premiéru v roce 2007, jsem zachoval ty nejlepší momenty. Tím nejmarkantnějším rozdílem oproti předchozí verzi bude nová dramaturgická koncepce celého baletu, ve kterém se budu snažit o dodání větší autenticity hlavním postavám. Uslyšíme více skladeb, větší prostor dostanou nejen členové skupiny, ale i nejbližší Freddieho přátelé Mary Austin, Barbara Valentin nebo Jim Hutton. Inscenace je založena na preciznosti tance, unikátních animacích, dokonalých světlech, zvuku i jedinečných kostýmech.“
Na scéně se tak bude znovu odvíjet příběh legendární rockové skupiny a jejího frontmana Freddieho Mercuryho. „Sleduji jeho život v hudebním světě od založení skupiny Queen až po vznik superstar ovládající masy. Současně však v jeho osobě vidím člověka, který je v hloubi duše osamělý. Člověka, který nemůže najít svou životní lásku. Toto hledání se pak u něj projevilo jeho promiskuitním chováním, které ho dovedlo i k jeho předčasnému odchodu,“ popsal Balogh, který v inscenaci použije více než dvacet skladeb kapely Queen včetně hitů Bohemian Rhapsody, I Want to Break Free, We Wil Rock You nebo We Are the Champions.
Na libretu k inscenaci spolupracoval Mercuryho bývalý osobní tajemník Peter Freestone. „S Robertem si dobře rozumíme. Ví, čeho chce dosáhnout jako choreograf a já mu poskytl některá fakta ze života Freddieho a kapely Queen, aby je mohl do inscenace zapracovat. Myslím si, že v olomouckém souboru jsou úžasní tanečníci, velmi talentovaní,“ uvedl Freestone a poukázal na odlišné chování Mercuryho na koncertech a v soukromí. „Byl tu Freddie, gigant na pódiu, který dokázal držet celý svět na dlani, a pak Freddie, který nedokázal vejít sám do místnosti, kde byli cizí lidé. V soukromí byl Freddie tichý, plachý člověk,“ popsal Freestone.
Na novou inscenaci se přijde podívat také Karel Lehner, předseda českého fanklubu kapely Queen nesoucího název Tornádo. „Viděl jsem už původní verzi a musím říct, že jsem byl velmi pozitivně šokován. Nevěřil jsem, že se Freddieho příběh dá baletem vyprávět, ale olomoučtí mě přesvědčili, že to jde, a to skvěle. Na novou verzi se moc těším. Myšlenka tanečního zpracování příběhu o Queen je fantastická. Zvlášť proto, že sám Freddie Mercury balet milovat, takže by určitě byl z tohoto provedení nadšený,“ zdůraznil Lehner.
Tanečník Ivo Jambor se znovu vrací do role Freddieho Mercuryho. „Je to pro mě splněný sen a vrchol mé taneční kariéry. A samozřejmě ohromná čest. Je jasné, že mě nikdo s Freddiem srovnávat nemůže, jemu nebudu nikdy sahat ani po kotníky. Už jenom přiblížit se ke způsobu jeho vystupování a napodobit určité pohyby obnášelo hodiny sledovat videozáznamy. Budu rád, když se nám povede potěšit fanoušky kapely a uctít tímto způsobem Mercuryho památku. Hodně mi pomohl Peter Freestone, protože Freddieho dobře znal a během příprav jsem se ho ptal na různé detaily – jak se Freddie choval v soukromí, jak se připravoval na vystoupení, co prožíval a podobně,“ uvedl Jambor, který bude hlavní postavu alternovat s Lukášem Cenkem. „Je to poprvé, kdy ztělesňuji někoho, kdo skutečně žil, navíc mnoho diváků má určitě Freddieho zafixovaného v paměti. Díky internetu je dnes možné dohledat různá vystoupení, klipy, rozhovory, takže tím jsem se během příprav intenzivně zabýval. Druhá věc však je, že já nezpívám, musím vše vyjádřit pohybem, choreografií a gestem. Je to připomenutí geniálního umělce, který předběhl dobu, dostal se na vrchol, a který zároveň byl v konečné fázi velice křehký, zranitelný, opuštěný. Jeho charakter a extrémy v životě, od mistrovství na pódiu po sebezničování v osobním životě, mě zajímají a něco z toho se pokouším předat i divákům,“ shrnul Cenek.

Zdroj: Moravské divadlo Olomouc

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: