Prezidementi se zabydlují na Jatkách78

Divadelní soubor Spitfire Company chystá přímý satirický útok využívající zbraně absurdního divadla v premiéře inscenace Prezidementi. Multižánrová provokace se věnuje tématu odsunu asijského jelena zpět do jeho domoviny, aby byl zachráněn jelen domácí, který je vůči svému asijskému sokovi méně sexuálně výkonný. Nonverbální inscenaci doprovází dabing a komentář Saši Rašilova a Lucie Trmíkové. Původně plánované dubnové premiéry v trutnovském divadle Uffo a pražském divadle Jatka78 byly kvůli karanténě zrušeny. První veřejné uvedení se uskuteční 5. a 6. června 2020 na Jatkách78, reprízy jsou plánovány na podzim 8. a 9. října 2020 na stejném scéně.

Prezidementi. Foto Vojtěch Brtnický.

Prezidementi. Foto Vojtěch Brtnický.

Spitfire Company odkazuje divadelně společenskou fraškou pojednávající o nesmyslné tuposti naší politické scény na svůj projekt Antiwords, adaptaci Havlovy Audience. Fragmenty textu Havlovy Audience se absurdně opakovaly a jako nahrávky doprovázely akci dvou hereček, které měly na sobě velké hlavové masky z dílny sochařky Pauliny Skavové. Podobný princip byl zvolen i v případě Prezidementů. Akce na jevišti je výhradně nonverbální a je doplněna o textový dabing a komentáře Lucie Trmíkové a Saši Rašilova.

Osou příběhu je televizní reportáž pojednávající o odsunu asijských jelenů zpátky do jejich domoviny. Dojde k odsunu asijských jelenů, nebo nedojde? Podepíše prezidement závěrečnou deklaraci potvrzující tento odsun? K této problematice se v rychlém sledu vyjádří postavy: kancléř Ing. Vít Zmrdoslav Kolouch PhD, první vedoucí odboru pro Veřejné mínění a odboje proti propagandě Radoslav Všeználek, zvěrozvěst Antonín Dukla, politici Jarek Daněk Jelenkura ml., Nacipindula Lamentos, Narcismír Prospěchář Kravounek, Miroslav Pakoň Kunďák, odborníci Slavomír Bajkoš, Gaia Pusinková, Tonda Zírač a Ráďa Nimrodač, umělkyně Mirina Abramovič Čechová, divadelní kritici Jan Y Šmejda, Vladimír Pichulka, Vladimír Zhulec, zpěváci vystupující na akci Milion kopýtek pro domovinu a v neposlední řadě samotný prezidement.

„Jak je vidno z výčtu postav, rozhodl jsem se vysmát vlastní tvorbě, sobě i světu, který mě obklopuje,“ říká režisér i autor textu Petr Boháč a dodává: „Když jsem psal text, nevěděl jsem, že se za chvíli ocitnu v karanténě a že věci, které dávaly smysl, začnou být absurdní, a ty které byly absurdní již dříve, začnou být bizarní. Pevně věřím, že smích osvobozuje.“

Nedílnou součástí výsledku je silný vizuální vjem, o který se postarali kostýmní výtvarnice Petra Vlachynská, autorka masek Paulina Skavová a light designer Jiří Šmirk. Autor hudby a textu k písním Milion kopýtek pro domovinu je Martin Tvrdý. Na scéně kromě Lucie Trmíkové a Saši Rašilova vystoupí Michaela Hradecká a Eva Stará, které diváci mohou znát z představení Antiwords, dále Michaela Stará / Simona Rozložniková a Karolína Křížková.

Zdroj: Jatka78, Spitfire Company

Témata článku

Petr BoháčPrezidementi

Spitfire Company

Jatka78

Re: Přesun premiéry na říjen

vložil Natálie

IP: 86.49.251.86
Reaguje na: Přesun premiéry na říjen
Domnívám se, že datumy 8. a 9. října jsou právě náhradou za 5. a 6. června, jak je uvedeno na jejich webu.
Dobrý den,
5. a 6. června proběhnou první veřejná uvedení pro zvané, v říjnu pak reprízy pro širokou veřejnost.

Přesun premiéry na říjen

vložil Nat

IP: 62.24.84.216
Reaguje na:
Domnívám se, že datumy 8. a 9. října jsou právě náhradou za 5. a 6. června, jak je uvedeno na jejich webu.

Zobrazit další komentáře 2

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: