Sezona 2018/2019 v Jihočeském divadle

Sezona 2018/2019 v Jihočeském divadle

Sezona 2018/2019 v Jihočeském divadle

V neděli 9. září 2018 odehrál soubor Malého divadla poslední představení této sezony před Otáčivým hledištěm. ,,Jsem velice rád, že i letos jsme na Otáčivém hledišti mohli přivítat domácí i zahraniční hosty. Vážím si našich souborů a děkuji jim za excelentní výkony. Věřím, že budoucnost točny se nadále bude ubírat tím nejlepším směrem, a že i v příštích letech s námi budou diváci spokojeni tak jako letos. Měli bychom si uvědomit, že jsme nejnavštěvovanější letní scénou v České republice a do budoucna usilovat o co nejlepší podmínky pro diváky i účinkující,“ okomentoval ředitel Jihočeského divadla, Lukáš Průdek.

V nově sezoně uvede Jihočeské divadlo čtrnáct premiér, z toho dvě baletní. Vizuály pro premiéry připravila fotografka Jarmila Štuková, která vystřídala Jana Sakaře. Dokumentovala mimo jiné například násilí na ženách v Afghánistánu či válku s Islámským státem v Iráku a Sýrii. Je držitelkou Czech Press Photo za fotografické soubory i videa.
Balet Jihočeského divadla uvede v nové sezoně inscenaci Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williamse v choreografii Libora Vaculíka a s hudbou Arvo Pärta, jejíž premiéra se odehraje 16. listopadu 2018. Inscenace bude uvedena ve spolupráci s Landestheater Niederbayern Passau, kde bude mít balet premiéru v prosinci, a dále bude uváděna také v divadlech v Landshutu a Straubingu. S tímto baletem v Německu vystoupí tanečníci Jihočeského divadla jedenáctkrát. Dalším baletem v nové sezoně bude Šípková Růženka v choreografii Jaroslava Slavického. Premiéra se odehraje 3. května 2019.
Baletní škola pod vedením baletního mistra Sergeje Škalikova zahajuje nový „taneční rok“ 17. září 2018. Škola dává příležitost nejen malým baletkám, ale je atraktivní také pro chlapce. Počátky baletní školy spadají ještě do šéfovského období choreografky Libuše Králové. Tehdy počet žáků nepřesahoval ani desítku. S nástupem Sergeje Škalikova do baletního souboru v roce 1999 postupně žáků přibývalo, a škola získávala velké renomé. Její smysl spočívá v získání praktických dovedností k případnému dalšímu studiu v oblasti scénických umění. Vrcholem každého tanečního roku je závěrečný koncert baletní školy, který se těší tak velkému zájmu publika, že bývá vyprodán dříve než ,Dejvické divadlo‘,“ dodávají zástupci Jihočeského divadla.

Zdroj: Jihočeské divadlo

Témata článku

Balet

Balet Jihočeského divadla

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: