Skandál v Hannoveru – choreograf Goecke napadl kritičku

V sobotu 11. února se ve Státní opeře v Hannoveru odehrál incident mezi choreografem Marco Goeckem a taneční kritičkou listu Frankfurter Allgemeine Zeitung Wiebke Hüster. Po slovních invektivách hodil Goecke zmíněné novinářce do obličeje psí exkrementy. Nejednalo se současně o první vyhrocenou situaci mezi choreografem a některým ze členů žurnalistické obce.

Marco Goecke, Wiebke Hüster.

Marco Goecke, Wiebke Hüster.

O útoku, který se odehrál během přestávky premiéry triptychu Glaube-Liebe-Hoffnung (Víra – Láska – Naděje) autorů Guillaume Hulota, Medhi Walerskiho a Marca Goeckeho, informovala média po celé Evropě.

Po první části programu přistoupil Goecke ke kritičce Wiebke Hüste, se kterou se nikdy dříve osobně nesetkal, v divadelním foyer, slovně ji napadal a vyhrožoval, že ji nechá vykázat z divadla. Nelibost podle všeho způsobila její recenze jeho předchozí celovečerní premiéry pro NDT In the Dutch Mountains (9. února 2023), ve které autorka napsala, že ji inscenace „střídavě přiváděla k šílenství a ubíjela nudou.“ Obvinil ji, že kvůli ní diváci ruší hannoverské Státní opeře, kde byl Goecke uměleckým ředitelem, předplatné a v návalu vzteku jí nakonec vhodil do obličeje psí exkrementy z papírového sáčku, jenž vytáhl z kapsy.

Frankfurter Allgemeine Zeintung, zaměstnavatel kritičky, již vydal své prohlášení, ve kterém uvedl, že na Goeckeho bylo okamžitě podáno trestní oznámení a vyšetřování jeho činu aktivně probíhá. Hannoverská Státní opera obratem reagovala suspendováním Goeckeho z jeho ředitelské pozice až do odvolání a okamžitým zákazem jeho vstupu do budovy a spolupráce s baletním souborem. V oficiálním prohlášení na svém webu uvedli, že se s novinářkou ihned po incidentu spojili a osobně se jí omluvili. Dále sdělili, že: „Marco Goecke svou impulzivní reakcí na novinářku hrubě porušil veškeré zásady chování hannoverské Státní opery, zneklidnil ostatní diváky, zaměstnance i širokou veřejnost a způsobil tím Státní opeře i baletu obrovské škody.“

Kritici a fejetonisté listu FAZ dále v článku uvedli: „Tento hanebný čin považujeme nejen za akt ublížení na zdraví, ale také za útok s cílem zastrašit svobodnou kritiku umění. Úmyslné znevážení a veřejné ponížení ve formě připravovaného útoku exkrementy bereme velice vážně. Je důkazem o nekonečném sebevědomí osoby ve vysokém postavení, která je přesvědčena, že je nade všemi kritickými názory, proti kterým se v případě nutnosti může vymezit použitím násilí. Zejména v této době, která proklamuje citlivost a ohleduplnost, vnímáme takovéto jednání jako nesmírně zrádné.“

Nad Goeckeho činem vyjádřil hluboké politování rovněž nizozemský soubor NDT, kde umělec působí jako spolupracující choreograf. „Nesmírně litujeme činu, během kterého Marco Goecke napadl osobní integritu jiné osoby. Takové jednání je v přímém rozporu s hodnotami, na kterých stavíme veškeré naše spolupráce.“ Zmíněná inscenace, která byla katalyzátorem incidentu, zatím zůstává v repertoáru divadla, o dalším osudu Goeckeho v NDT zatím nebyly ani jednou stranou vydány žádné další informace.

Zdroj: staatstheater-hannover.de, nltimes.nl, theguardian.co.uk, www.faz.net

Témata článku

Frankfurter Allgemeine ZeitungMarco GoeckeNěmeckoZahraničí

Tanec

Údiv

vložil Milan

IP: 147.230.32.11
Reaguje na:
Údiv mě jímá nejen z reakce dotčeného pána, ale i z formulace, že psí exkrement způsobil kritičce "ubližení na zdraví". To byla ta hovínka zmrzlá a paní má na čele bouličku? Zřejmě je německý právní řád mnohem drsnější, než český...
0 -1 ! Odpovědět

Re: vyjádření M. Goeckeho

vložil ZR

IP: 89.187.166.18
Reaguje na: Re: vyjádření M. Goeckeho
Tedy jednou větou: "Udělal jsem to, ale můžete si za to sami." K tomu není co dodat, snad jen to, čím otevírá svůj instagramový příspěvek Alistair Macaulay: "Tato omluva choreografa Marca Goeckeho je hodna Donalda Trumpa." Doporučuji k přečtení.
Marco Goecke se hlavně patrně rozhodl, že i kdybyste mu tu příslovečnou lopatu silou trhali z rukou, on se nedá a vykope si ten hrob ještě o dalších deset metrů hlubší.
Doporučuji text od Alexe Marshalla pro NY Times (to klíčové z něj k nahlédnutí opět na IG A. Macaulayho https://www.instagram.com/p/CoufPlGIqgV/ )

- svůj čin považuje za ZAČÁTEK DISKUZE o tom, co si může recenzent dovolit (takže od nynějška debatujeme exkrementy)
- kritici by měli vzít v potaz situaci covidu, ze které se taneční svět ještě nevzpamatoval a divadla stále hledají cesty, jak přilákat diváky zpět (doopravdy?!)
- měl dlouhodobý dojem, že ho chce W. Hüster svými kritikami zničit (jistě nemá nic lepšího na práci, ale dobře, pocity jsou relevantní)
- kdyby byl žena a autor negativních kritik muž, vše by bylo vnímáno jinak (... odcházím na zdravotní procházku)
- a uzavírá to tím, že má nemocnou matku a přes 14 let starého umírajícího psa

Finální úroveň absurdna dosažena. To už se nedá ani glosovat...

Re: vyjádření M. Goeckeho

vložil Josef Bartoš

IP: 90.164.127.191
Reaguje na: vyjádření M. Goeckeho
Přidávám vyjádření Marca Goeckeho.
https://www.insider.com/german-ballet-director-apologizes-after-smearing-dog-poop-critics-face-2023-2

V plném znění zde:
https://www.instagram.com/p/Cos7BdpoWEm/

Rozhovor se samotnou kritičkou Wiebke Hüser je poté tady:
https://www.ndr.de/kultur/buehne/Kritikerin-Huester-nach-Attacke-durch-Goecke-War-in-Schockstarre,huester100.html
Tedy jednou větou: "Udělal jsem to, ale můžete si za to sami." K tomu není co dodat, snad jen to, čím otevírá svůj instagramový příspěvek Alistair Macaulay: "Tato omluva choreografa Marca Goeckeho je hodna Donalda Trumpa." Doporučuji k přečtení.
+2 0 ! Odpovědět

vyjádření M. Goeckeho

vložil ZR

IP: 159.242.234.50
Reaguje na:
Přidávám vyjádření Marca Goeckeho.
https://www.insider.com/german-ballet-director-apologizes-after-smearing-dog-poop-critics-face-2023-2

V plném znění zde:
https://www.instagram.com/p/Cos7BdpoWEm/

Rozhovor se samotnou kritičkou Wiebke Hüser je poté tady:
https://www.ndr.de/kultur/buehne/Kritikerin-Huester-nach-Attacke-durch-Goecke-War-in-Schockstarre,huester100.html
+2 0 ! Odpovědět

Vyjádření NDT k incidentu

vložil Josef Bartoš

IP: 90.164.127.191
Reaguje na:
Zde kopíruji příspěvek z FB NDT ze 14.2.2023:
"Statement incident Marco Goecke
Nederlands Dans Theater (NDT) deeply regrets the incident between Marco Goecke and a reviewer from the Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) that took place in Staatstheater Hannover last weekend, in which Marco violated the personal integrity of the individual concerned. This action is contrary to our values that we hold as guiding principles in all our collaborations. NDT also values the journalistic freedom of reviewers.
We have since spoken with Marco in depth. He let NDT know the following:
"I regret the way I expressed my displeasure with Ms. Hüster's very negative review last Saturday. I went way too far. I was shocked by my own impulsive behavior. Therefor I apologize. It was an expression of deep and prolonged frustration. That doesn't make it justifiable. I now realize that with my act I have caused problems for the whole team of the company. I regret that I may have possibly damaged the reputation of NDT, a valued collaborator for years. I apologize for that."
For more than ten years we worked very pleasantly together. That was also evident in our recent process. This incident, therefore, came as a shock to the members of the company. A difficult companywide conversation and the fact that Marco is accountable for his action and has apologized, have supported our decision to continue working with Marco and touring 'In the Dutch Mountains'."
+1 0 ! Odpovědět

Zobrazit další komentáře 5

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: