Světelné loutky, akrobacie, stand-up i performance chystaná pro EXPO. Festival pouličního divadla Za dveřmi oživí metropoli

Prázdninové letní dny budou v Praze patřit pouličnímu divadlu. Od 8. do 16. července 2020 se uskuteční už 12. ročník festivalu Za dveřmi, který tentokrát představí zejména české performery. Světelné loutky projdou Staroměstským náměstím, ve spodní části areálu Výstaviště v Holešovicích se bude lítat ve vzduchu a pod korunami stromů se každý den zahraje divadlo nejen pro děti. „Chceme vrátit radost a kulturu do ulic, uvedeme přes 35 akcí během 9 dnů,“ zve na festival dramaturgyně Michaela Holbíková. Vstupné na Za dveřmi je jako každý rok dobrovolné.

Světelné loutky, akrobacie, stand-up i performance chystaná pro EXPO. Festival pouličního divadla Za dveřmi oživí metropoli

Světelné loutky, akrobacie, stand-up i performance chystaná pro EXPO. Festival pouličního divadla Za dveřmi oživí metropoli

Pod korunami vzrostlých stromů i v uličkách centra Prahy se už po dvanácté představí herci, akrobati, žongléři i hudebníci z České republiky, festival připravil na 35 akcí. „Letošní ročník mezinárodní účast umělců narušil. Situaci chápeme ale především jako příležitost ukázat, že kvalitní nejen pouliční divadlo vzniká také u nás. Na festivalu představíme několik premiér,“ říká Michaela Holbíková. Festival zahájí žonglérské duo Bratři v tricku se světovou premiérou pohádky Hra o trůn. Hravou formou míří přímo na mísu ožehavého tématu a nejen žonglováním záchodovými prkýnky, papíry a štětkami přiblíží nejmenším divákům místo, kam i císař pán chodí sám. Bratry v tricku mohou návštěvníci vidět na festivalu hned několikrát, a to ještě s představením Běžkařská Odysea, se kterou loni objeli zeměkouli od Francie po Taiwan, nebo kultovním kouskem Prasečí cirkus. Poprvé před zraky diváků zahraje také soubor Teatr Novogo Fronta pouliční představení Kolaps.

Soubor V.O.S.A. Theatre ve speciálním večeru nazvaném Exp(o)edice zavzpomíná na své účinkování na mezinárodních výstavách v Šanghaji, Miláně i další expedice světem a nechá nahlédnout i do příprav unikátních divadelních prvků pro EXPO v Dubaji. To vše za doprovodu živé hudby na místě, kde si Pražané mohli připomenout úspěšný bruselský pavilón. Skupina performerů a akrobatů se spojí i pro další neobvyklou podívanou – večerní průvod světelných loutek ryb a medúz, který projde centrem Prahy v neděli 12. července od 21.30 hodin. „Jedná se o unikátní divadelní instalaci Návštěvníci, která propojuje svět divadelního a výtvarného umění s moderními technologiemi. Svítící obyvatele podmořského světa rozsvěcuje 6,5 km optických vláken a 3500 adresovatelných LED světel,“ zve Jakub Vedral, režisér představení a producent festivalu. Na další večerní pouliční představení se spojili Blackout Paradox, Novogo Fronta a Sacra Circus, kteří zahrají snové představení Nautilus, které tak trochu přenese diváky do fantaskního světa Julese Verna.

Každý festivalový den se ve stínu stromů budou hrát pohádky pro děti. Uskupení vi.TVOR představí tradičního Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého v loutkové podobě. Divadlo Víti Marčíka zahraje Sněhurku a sedm trpaslíků, která se dočkala už více než 2000 repríz. A loutky si budou moct osahat samy děti na workshopu výroby loutek či si zahrát vlastní divadelní představení v rámci loutkového hřiště Loutkoviště.

Festival si na svoji scénu tentokrát nepozval jen pouliční divadlo a akrobaty. Představí se Činoherní studio Ústí nad Labem s autorskou variací světa Jaroslava Foglara Bratrstvo kočičí pracky. Z Chebského Zapádočeského divadla do Prahy přijede Pavel Richta. Jeho humorná a trochu výstřední one man show Všechny báječný věci vypráví příběh mladého muže, jehož matka se pokusí o sebevraždu – a on se rozhodne začít psát seznam věcí, kvůli kterým stojí za to se nezabíjet. Návštěvníky pobaví také stand up comedy nebo spíše sitdown tragedy Tomáše Měcháčka. Vážnější inscenaci z domovské scény MeetFactory pod otevřené nebe přiveze Jakub Gottwald. Třetí lež od Agoty Kristof zkoumá fascinaci zlem a pokládá si otázky morálních zábran.

Součástí festivalu bude i doprovodný program. Kromě koncertů a djs večerů organizátoři připravili také mnoho workshopů. Zkusit si budou moct děti i dospělí například základy baletu. „Budeme mít na místě baletizol a dokonce i špičky, které si budou moct účastníci kurzu vyzkoušet. Za dvě hodiny se sice nestanete baletními profesionály, ale o jeden krůček se jim přiblížíte,“ zve Michaela Holbíková.

Festival Za dveřmi letos přinese několik novinek. Kromě ryze českého programu je to i prodloužení festivalu na 9 dní a nové místo konání. To sice stále zůstává v areálu Výstaviště v Holešovicích, ale z prostranství před Průmyslovým palácem se přesouvá blíže Stromovce na zelený trávník a pod stíny stromů. „Festival není jen přehlídka pouličního umění, je to především místo setkání s rodinou a přáteli. Chceme, aby se u nás návštěvníci cítili dobře, a tak připravujeme odpočinkovou zónu s lehátky a chybět samozřejmě nemůže ani bar a drobné občerstvení,“ doplňuje Jakub Vedral. Kompletní informace k programu najdete na www.zadvermi.cz.

Zdroj: Za dveřmi

Témata článku

BLACKOUT PARADOXBratři v trickuSacra CircusTeatr Novogo FrontaV.O.S.A. Theatre

Výstaviště Holešovice

Multižánrové

Za Dveřmi

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: