Tanec a slovo – Jaké bude nové Speciální vydání?

Taneční aktuality letos již šestým rokem vydají novou tištěnou publikaci Speciální vydání. Po loňském ročníku, jenž se zabýval proměnami tanečního těla, se tentokrát pozornost zaměří na vztah tance a slov. Jeho budoucí podoba se ve jménu udržitelnosti nyní hodně diskutuje – podělte se o svůj názor i vy.

Tanec a slovo – Jaké bude nové Speciální vydání?

Tanec a slovo – Jaké bude nové Speciální vydání?

Taneční kritika, popis pohybu, tanec jako metaforické pojmenování, psaná či jen myšlená reflexe tvorby. Jakkoli je tanec lakonicky označován za „umění beze slov”, se slovy se nutně setkává, konfrontuje, využívá je. Možné spojnice těchto světů, pohybového a slovně jazykového, představí v připravovaném Speciálním vydání devět tuzemských i zahraničních autorů.

„V poslední době je jedním z nejskloňovanějších témat, s nímž se zejména v prostředí jevištního tance setkáváme, kritická reflexe oboru. Taneční aktuality dlouhodobě podporují debaty na toto téma, pořádají workshopy i panelové diskuse, které jsou s otevřenou náručí přijímány i v mezinárodním kontextu. Téma letošního Speciálního vydání je tak do značné míry logickým vyústěním těchto našich snah a aktivit,” přibližuje výběr zaměření nového vydání hlavní editorka Lucie Hayashi. „Velký počet zájemců, kteří se přihlásili do naší otevřené výzvy, to potvrdil.”

Jak bývá zvykem, i letos se mohou čtenáři těšit na plejádu nejrůznějších přístupů a dílčích okruhů, které autorky a autoři ve svých článcích otevírají. Lucie Kocourková se zabývá historií a stavem tuzemské taneční kritiky, Aneta Krejčík Plšková nabízí pohled na použití slova tanec v popkultuře a mediálním prostoru, Dominika Vašíčková přibližuje vývoj terminologie klasického tance. Lucie Štádlerová nabídne vhled do světa znakového jazyka na jevišti, Marie Niček pozornost věnuje tanečně-pohybové terapii. 

Podobně jako v loňském roce, i letos do Speciálního vydání přispěli zahraniční autoři. V Praze působící britská choreografka a performerka Becka McFadden nechává nahlédnout do procesu své tvorby a interpretačního prožívání, jež pomocí slov reflektuje. Britský taneční kritik Sanjoy Roy v podobně osobně laděné výpovědi shrnuje svůj vztah ke slovům o tanci i okolnosti a průběh zrodu jeho nejnovější publikace Work/World, která vznikla v přímé spolupráci s choreografkou Ann Van den Broek a jejím souborem WArd/waRD.

Vydávání tištěných publikací započaly Taneční aktuality v roce 2007, kdy vyšla první Ročenka TA shrnující nejzásadnější texty za uplynulou divadelní sezonu. Ročenky po deseti letech vystřídalo Speciální vydání, které se po pěti úspěšných ročnících vydává opět o krok dál.

„Speciální vydání vzniklo primárně jako časopis popularizačního charakteru. Prakticky v každém ročníku se však v obsahu čísla našel minimálně jeden článek, který svou úrovní tento formát přesahoval. Proto jsme se letos rozhodli zkusit vybrané studie podrobit recenznímu řízení a tím posunout Speciální vydání zase o kousek dál a potenciálně z něj tímto vytvořit chybějící mezistupeň mezi tanečními médii čistě popularizačními a čistě odbornými,” vysvětluje koeditorka publikace Zuzana Rafajová.

Premiérovým recenzovaným článkem bude studie dvojice autorek Bohumíry Eliášové a Michaely Raisové, jež se zabývá otázkou improvizace na jevišti jako jazykovým problémem.

Publikaci tradičně doplňují přehledové články reflektující uplynulou sezonu, tentokrát z per Romana Vaška, Hany Strejčkové a Daniely Machové.

„Každý rok vychází Speciální vydání ve dvou variantách, v tisku a elektronicky. Jednou z otázek, kterými se redakce Tanečních aktualit zabývá, je udržitelnost celého projektu a jeho soběstačnost. Stále více obsahu se přesouvá do online prostoru a pro řadu čtenářů je tento formát uživatelsky přívětivější,” zmiňuje další potenciální posuny Speciálního vydání Rafajová. „Momentálně provádíme průzkum mezi našimi čtenáři, autory i podporovateli a shromažďujeme data, která bychom mohli analyzovat a na jejich základě případně postupovat dále,” dodává.

Pokud se bude chtít kdokoli z čtenářů Tanečních aktualit a Speciálního vydání zapojit a přispět svým názorem, je možné vyplnit online dotazník zde.

Kniha s podtitulem Tanec a slovo vyjde na podzim 2023 v tištěné i elektronické podobě. Obálku bude zdobit fotografie Jakuba Hraba z díla Zpřítomněná choreografie českého performera Eduarda Adama Orszulíka. Objednat si ji můžete v předprodeji už nyní a můžete být mezi prvními, kdo ji po vytištění bude držet v ruce. 

Témata článku

Speciální vydání 2023Tanec a slovoTaneční aktuality

MultižánrovéTanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: