TANEC PRAHA oslaví 35 let v metropoli i regionech

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA, který patří k vrcholům kulturní sezony v České republice, se letos odehraje již po pětatřicáté. Poprvé se festivalu zúčastní slavný vlámský choreograf Jan Martens a po deseti letech se na TANEC PRAHA vrátí belgický soubor Peeping Tom, který se s inscenací 32 rue Vandenbranden představil na 25. ročníku. Pražská část festivalu se uskuteční 7. – 27. června. Turné českých i zahraničních produkcí v různých termínech zamíří také do více než 20 měst a obcí po celé republice. Součástí festivalu bude program Open Air a Family Friendly.

Jan Martens - any attempt will end in crushed bodies and shattered bones. Zdroj Phile Deprez.

Jan Martens - any attempt will end in crushed bodies and shattered bones. Zdroj Phile Deprez.

Peeping Tom šokovali pražské publikum před 10 lety, překračují hranice fyzických možností a vtahují nás do absurdního světa mimo realitu. Jejich filmové vidění a masivní scénografie neubírají prostoru pro tanec, naopak. Jan Martens je ikonickou postavou vlámské konceptuální scény a jsem moc ráda, že ho vůbec poprvé uvítáme na festivalu TANEC PRAHA,“ říká Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka Tance Praha a pokračuje: „Byli jsme přizváni do sítě 12 evropských festivalů tance Big Pulse Dance Alliance a dali tak prostor vzniku větších scénických děl autorů, jejichž talent nás už přesvědčil o originalitě a kvalitě. Tyto ,up-scaling‘ projekty máme na programu hned dva, oba tvoří provokativní umělkyně, které už naše publikum zažilo v menších produkcích: Silvia Gribaudi – 7. 6. uvedeme světovou premiéru jejího Grand Jeté – a Oona Doherty s Navy Blue.“

Z platformy Aerowaves vybrala umělecká rada festivalu kratší ženské sólo, které vytvořil Jacopo Jenna jako dialog tanečnice s pečlivě zvoleným filmovým materiálem. Již dříve na Aerowaves vybrané participativní dílo Pietra Marulla Wreck zaujalo i Pražské Quadriennale, s nímž bude TANEC PRAHA opět úzce spolupracovat. Po covidové pauze se konečně podaří dovézt i úspěšný norsko-belgický duet Ingrid Berger Myhre & Lasse Passage Panflutes and Paperworks v kontrastním pohledu na hravost flétny vs. byrokracie.

Izraelská taneční scéna je reflektována festivalem TANEC PRAHA od prvních let. Letos přijede osobně Yasmeen Godder, která se v době pandemie věnovala výzkumu empatie a po letech se vrací na jeviště se svým vlastním sólovým pojetím. Téma rovnosti a emancipace skvěle zpracovává Olivia Court Mesa v duetu se svým partnerem.

Rakouská choreografka Helene Weinzierl se svou CieLAROQUE již na festivalu účinkovala, tentokrát její tři tanečníci s nadhledem a ironií rozhýbou publikum v Praze i regionech indoor i outdoor.

Oživení veřejného prostoru patří také k práci brazilské Flávie Tápias, která pozvala do nového domu tance v Riu 8 tanečníků a 1 hudebníka z České republiky, aby se 6 brazilskými a 2 francouzskými performery nastudovali projekt Rotas Afora. Dokončí ho na tvůrčí rezidenci v Broumově, odkud pojede do dalších českých měst a v srpnu bude pokračovat na turné po Brazílii. Za ČR jsou v projektu i 3 tanečnice z Ukrajiny, festival však vytváří větší prostor pro umělce z této válkou sužované země: Focus Ukraine otevře tentokrát prostor nejen umělcům–uprchlíkům v ČR, ale i dalších zemích EU a tvorbě tanečníků přímo na Ukrajině.

Doprovodný program s účinkujícími umělci neodmyslitelně patří k festivalu. Letos je příležitost k setkávání a networkingu o to větší, že se TANEC PRAHA koná v době Pražského Quadriennale. Pro jeho akreditované hosty chystá festival víkend plný tance včetně Czech Dance Showcase s výjezdem do Plzně a kláštera Kladruby, nabídku site-specific projektů, workshopů i diskusí.

Zdroj: 2media.cz

Témata článku

Flávie TápiasHelene WeinzierlIngrid Berger Myhre & Lasse PassageJacopo JennaJan MartensOlivia Court MesaPietro MarullaYasmeen Godder

Peeping Tom

Tanec

Tanec Praha

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: