Tanzgediche aus der Stille – nový videoprojekt Jiřího Bubeníčka a Nadiny Cojocaru

Český tanečník a choreograf Jiří Bubeníček spolu s manželkou, kostýmní výtvarnicí Nadinou Cojocaru, představili svůj nový projekt Tanzgedichte aus der Stille (Taneční básně z ticha), který vznikal v průběhu roku 2021 a spolupracovali na něm taneční a hudební umělci z celého světa. Bubeníček projekt zaštítil choreograficky, Cojocaru je autorkou konceptu, kostýmů a videoeditorkou výsledné podoby jednotlivých filmů.

Tanzgediche aus der Stille. Zdroj www.jiribubenicek.com, foto Nadina Cojocaru.

Tanzgediche aus der Stille. Zdroj www.jiribubenicek.com, foto Nadina Cojocaru.

Nový videoprojekt, jehož podtitul zní Sedm světadílů, sedm skladeb, sedm tanců, sestává ze sedmi tanečních choreografií odehrávajících se v sedmi opuštěných budovách v Drážďanech a dalších místech Saska, kde Jiří Bubeníček Nadinou Cojocaru dlouhodobě žijí a prožívali zde i první lockdowny v průběhu pandemie covid-19. Ticho v názvu projektu je tak synonymem izolace a lockdownu, období kompletního uzavření prakticky veškerého okolního světa, během něhož ztichla celá společnost.

Cílem projektu je překonávat vzdálenosti, samotu a odtržení od lidského kontaktu skrze hudbu a tanec. Ke všem sedmi videofilmům vznikly nové originální kompozice tvůrců z Německa, USA, Austrálie i České republiky, kterou zastupují hudebník David Novotný a violoncellistka Terezie Kovalová.

Choreografie jsou věnovány jednotlivým zemským kontinentům a vznikaly částečně improvizací tanečníků, jejichž diverzita se odráží jednak v pohybových stylech, tak národnostech či věku. Interprety jsou zde tak např. jak studenti Palucca Hochschule für Tanz, tak až šedesátiletí umělci.

Premiéra je plánována na počátek následujícího roku 2022.

https://www.youtube.com/watch?v=4_fh7aka0sY

Témata článku

Jiří BubeníčekNadina CojocaruTanzgedichte aus der Stille

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: