Vize tance pokračuje s advokacií současného nezávislého tance

Profesní oborová organizace Vize tance se dlouhodobě zapojuje do zlepšování podmínek současného nezávislého tanečního umění i jednotlivých performerů v České republice. Prostřednictvím řady svých aktivit zastupuje svoje členy při jednání na úrovni měst, krajů i s Ministerstvem kultury. Tak tomu bude i v roce 2024. Navíc k těmto aktivitám se Vize tance rozhodla rozšířit své aktivity směrem ke svým oborovým partnerům a stala se spolupořadatelem vybraných částí programu několika významných festivalů a akcí.

Foto z konference Umění v zdraví, pořádané Vizí tance, Brno říjen 2023. Foto: Dag Markl.

Foto z konference Umění v zdraví, pořádané Vizí tance, Brno říjen 2023. Foto: Dag Markl.

Přelom roku byl pro nezávislou taneční scénu velmi dynamický. Po oznámení změn v organizaci Tanec Praha se Vize tance aktivně zapojila do řešení výzev petice Za Tanec Praha a to prostřednictvím předsedkyně Markéty Hrdličky Málkové. Vize tance se stala komunikačním kanálem mezi organizací Tanec Praha (TP) a uměleckou nezávislou taneční scénou. Tyto aktivity vyústily ve dvě facilitovaná jednání, a to 20. prosince 2023 a 19. února 2024. „Díky těmto setkáním se taneční scéna a signatáři petice mohli sejít se zástupci TP a vysvětlit si vzájemné obavy, nedorozumění a změny v organizaci TP. Vize tance je nadále aktivní v řešení této otázky, a to i prostřednictvím svého členství v ITI,“ vysvětluje roli Vize tance Markéta Hrdlička Málková.

Vedle advokačních aktivit se Vize tance zapojuje do organizace významných akcí svých partnerů, v nejbližší době jsou plánovány tyto události:

24. března - Bazaar a VT

Vize tance se stala spolupořadatelem jedné části pražského Bazaar Festivalu - Odvážná Praxe. O sdílení odvážné praxe bude právě setkání s ředitelkou organizace Movement Research Marýou Wethers. Organizace sídlící v New Yorku je jednou z předních světových laboratoří pro výzkum tance a pohybových forem. Marýa Wethers představí projekt GPS - Global Practice Sharing, který se soustředí na mezinárodní sdílení metod a procesů, umožňujících reflektivní praxi a výměnu nápadů v oblasti tance a pohybu. Marýa provede krátkou prezentaci o platformě a zodpoví dotazy v angličtině. Toto setkání se uskuteční 24. března v 18:00 v baru divadla PONEC. Pro více informací klikněte ZDE. Důležité: svou účast prosím potvrďte na tomto odkazu do čtvrtka 21. března.

Mezinárodní přehlídka progresivních scénických prací divadelních a tanečních inovátorů Bazaar Festival se uskuteční v termínu 15. - 25. března 2024.

27. března ALTA a VT

Vize Tance je partnerem již třetího setkání ARTIST & VENUES v rámci platformy KULTIVÁTOR, tentokrát zaměřeného na: 1. iniciaci nových partnerství a posílení těch stávajících, 2. vytvoření prostoru k pojmenování a sdílení dnešní situace, 3. hledání způsobů emancipace současného tance. Na setkání budou přizvání zástupci z řad institucí - MKČR, MHMP, IDU, zástupci divadelních a tanečních scén jak z Prahy, tak z regionu a samozřejmě umělci samotní. „Česká nezávislá scéna se mění a emancipuje. Proto si ARTIST & VENUES klade za cíl zprostředkovat setkání, kde se můžete pustit do inspirativních debat, rozvinout další možnosti spolupráce, rozšířit si obzory a hledat cesty společně; nacházet nové perspektivy napříč zřizovanou a nezřizovanou scénou, mezi většími a menšími soubory, napříč žánry,“ zve zájemce Lída Vacková a Markéta Hrdlička Málková. Akce proběhne 27. března od 16:30 ve Studiu ALTA.

10. dubna - Česká taneční platforma a VT

10. dubna od 11.30 proběhne v kavárně UniJazz debata na téma 30 let České taneční platformy, aneb kam dospěla scéna současného tance v ČR za posledních 30 let? Panel složený s tuzemských a zahraničních odborníků, zástupců samospráv a umělců bude debatovat aktuální potřeby české taneční scény a reflexi tuzemské scény v zahraničí. Na akci, kterou pořádá Vize tance v rámci České taneční platformy 2024, se bude možné registrovat od 1. dubna na stránkách VT.

Více info: platforma-2024

17. - 18. dubna CO.LABS a VT

Vize tance působí i v regionech a spolupodílí se na organizaci druhého ročníku konference women in art svého člena brněnského kulturního centra CO.LABS. Tématem letošního ročníku konference je Mateřství/rodičovství. Dvoudenní akce se uskuteční v Brně v kreativním hubu KUMST. Registrace jsou již spuštěny - https://forms.gle/hVYiWzxG5fkFW7xv5.

Pro více aktuálních informací o činnosti Vize tance navštivte webové stránky organizace https://www.vizetance.org/, facebookový profil, nebo se staňte odběrateli newsletteru.

Zdroj: Vize tance

Témata článku

Vize tance

Tanec

Česká taneční platformaFestival Bazaar

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: