Zítra odstartuje mezinárodní festival dokumentárního divadla – Akcent 2019

Solo lamentoso (Sláva Daubnerová).

Solo lamentoso (Sláva Daubnerová).

Devátý ročník mezinárodního festivalu dokumentárního divadla Akcent přináší náhled do nejrůznějších forem scénického umění, které míří k podstatným otázkám dnešní doby. Zážitkové instalace, interaktivní scénické události a inscenace dokumentárního divadla reflektují lokální i globální témata. Průběžná přehlídka současné domácí a zahraniční divadelní tvorby proběhne v Divadle Archa od 26. října do 2. prosince 2019.

Letošní Akcent otevřou rezidentky Archa.lab Daisy Alexander, Millie Done, Çiğdem Erdöl a Varja Hrvatin pracující pod titulem Kadinlar. Mladé tvůrkyně se do Archy vrací se scénickým tvarem Ščegetavček založeným na kombinaci textu, videa a zvuku. Interaktivní instalace studuje fenomén ženství z pohledu strachu, rebelie, euforické extáze, hysterie a humoru.

Česko-portugalský soubor Hotel Európa ve své dokumentární inscenaci Post-Colonial Loves nahlíží lásku jako dějiště politiky i utopií v koloniálním prostoru a postkoloniální éře. Jak násilná povaha kolonialismu ovlivnila vztahy v minulosti a dnes? André Amália a Tereza Havlíčková vychází z rozhovorů s lidmi, kteří kolonialismus zažili, ale i s příslušníky nové generace narozené po pádu portugalského impéria, kteří jsou koloniálním myšlením ještě přímo poznamenáni.

Inscenace dokumentárního divadla Obyčejní lidé se vrací na Akcent po letošním úspěchu na festivalu v Avignonu a v přestávce turné po Francii. Setkání českých a čínských životních osudů na jednom jevišti vznikla v koprodukci nezávislého pekingského divadla Living Dance Studio a Divadla Archa. Osobní příběhy, hudbu, tanec, videoart i světelný design kombinují čeští a čínští umělci společně přímo před očima diváků v neustále se proměňující scéně.

Banální příběh vzrůstající averze mezi lidmi inspiroval choreografii Solo lamentoso slovenské režisérky a performerky Slávy Daubnerové. Autenticitu a dokumentárnost propojuje tato konceptuální experimentátorka s fikcí. Vznikla tak inscenace na pomezí dokumentárního, pohybového a výtvarně stylizovaného divadla.

Inscenace dokumentárního divadla Ishá, The Woman Who... vznikala v malé portugalské vesničce ve spolupráci s místní komunitou. Neformální kolektiv mladých portugalských divadelních tvůrkyň se v ní zabývají tématem postavení ženy napříč generacemi.

Obyvatelé Nauru v Pacifiku si spolu s lukrativními fosfáty vytěžili veškerou úrodnou půdu a dnes musí pro vlastní obživu provozovat uprchlické tábory pro migranty vyhoštěné z Austrálie. Autentické svědectví mladých vlámských tvůrců/performerů Silke Huysmans a Hannese Dereerera, kteří oblast navštívili a prozkoumali, přináší inscenace Pleasant Island v produkci divadla CAMPO.

Jaký vztah k mýtu a realitě má dnešní generace vnoučat kubánských revolucionářů? Ve spolupráci s drážďanským divadlem Hellerau představí Akcent svým divákům také novou dokumentární inscenaci Stefana Kaegiho a Rimini Protokoll - Granma. Pozouny z Havany, která propojuje rodinné historie se socio-politickými otázkami dnešní měnící se Kuby. Diváci se vypraví na toto představení autobusem do Hellerau.

Domácí tvůrce zastupuje Jiří Honzírek. Jeho autorská inscenace Internet věcí zpracovává téma pracovních podmínek zahraničních „gastarbaiterů“ v zemích bývalého východního bloku.

Spielraum Kollektiv uvedou svou interaktivní divadelní událost MojeVize, ve které děti vezmou do svých rukou televizní vysílání zpráv. Divadlo Archa se pro tento účel promění v místo činu, kde mají děti ve věku 8–12 let možnost nahlédnout do zákulisí televize a samy vytvářet její obsahy.

Zážitkovou instalaci s projekcemi a zvukem simulující návštěvníkům pocity účastníků na největších revolučních demonstracích v listopadu 1989 připravuje pro letošní Akcent soubor VOSTO5. Revoluční étos budou moci prostřednictvím Sametové simulace: Tribuny zažít diváci na vlastní kůži 26. a 27. listopadu. Instalaci doplní dílny a grafické workshopy ve foyer divadla.

Do paralelního světa online videoher zve diváky Jan Mocek se svou gamingovou performancí Virtual Ritual. Urbanista Osamu Okamura, youtuber Atlet, fotografka a gamerka Adéla Vosičková – tři performeři vytvoří expertní gamingový panel, aby odhalili virtuální i reálné rituály, které formují zdánlivě beztížný svět videoher.

Zdroj: Divadlo Archa

Témata článku

Divadlo Archa

Multižánrové

Festival Akcent

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: