Balkán – Fiktivní svět komických individualit

Premiéra představení Balkán ženského mimického souboru Mime Fatale (Tereza Byčková, Bára Debnárová, Michaela Hradecká, Bára Mišíková, Kateřina Votočková) je – předpokládám – prvním výstupem rozsáhlejšího projektu, který by měl mít pokračování ve spolupráci souboru s jeho maďarskými partnery, respektive jejich romskou minoritou. Významný podíl má proto v představení temperamentní hudební složka kapely Circus Problem pod introspekcí Zsolta Feketa. 

Balkán. Foto: Benn Murhaaya.

Balkán. Foto: Benn Murhaaya.

Pojem Balkán není sice v názvu geograficky docela přesně umístěn, ale jde spíše o metaforu svobodného a nespoutaného života umělecky originálního etnika, který má na druhé straně i své stinné stránky. Efektní námět hoví tak trochu i skrytým romantickým představám jinak intelektuálně vyspělých bakalářek a magister HAMU, které disponují velkým smyslem pro humor a mezilidskou tolerancí a dokážou oboje uplatnit i v pohybovém tvarosloví.

Mime Fatale je dost pozoruhodná skupina technicky zdatných a přemýšlivých dívek, schopných vlastních autorských počinů v poměrně širokém žánrovém spektru. Za sebou mají už tři, většinou úspěšná a často reprízovaná představní – Push the Button, Ešús, Emilie, ale mohli jsme vidět i jejich vtipné pohybové číslo během letošního vyhlášení Cen Thálie v ČT, kde je moderátor označil za „Hybnerova děvčata“. Se jménem Borise Hybnera je však spojuje hlavně smysl pro divadelnost a vitalitu jevištního zpracování, jinak jdou cestou vlastní dramaturgie i výrazu.

Balkán. Foto: Benn Murhaaya.

Žánrově bychom mohli představení Balkán zařadit někam poblíž scénického tance či taneční pantomimy, kdyby tyto termíny nenesly v jazyce dnešní mládeže pečeť minulosti. Z formálního hlediska jde nejspíše o revui, která pracuje s tanečními postupy romského etnika a také pohybovými akcemi ze života, jako jsou taneční zábavy, hádky a pranice, namáhavá práce, starost o děti atp. Rozpoutaná tanečnost těchto scén je podávána s mimickým i gestickým vkladem účinkujících, takže máme před sebou s humorem a láskou nazíraný (pro mne) fiktivní svět báječně komických individualit. Představení zdůrazňuje velmi jemně také gender problematiku s poukazem na těžké okamžiky ze života žen a k této mimické hře využívá velmi nápaditě hru s běžnou částí oděvu, která je jednou použita k dotvoření obměňovaného kostýmu, podruhé materiálem, ze kterého si účinkující vytvářejí různé rekvizity: turban, kterým se stane hadrem na mytí podlahy, jindy jej složí do podoby nemluvněte a malého dítěte atp. Předpokládám, že jde v tomto případě o vklad režie Iriny Andrejevy, která si podobný postup před časem s úspěchem vyzkoušela spolu se souborem Clipa. Hlavně se ale postarala o plynulý chod obrazů a neklesající tempo dobře vystavěné inscenace a určitě pootevřela nové aspekty hereckých kreací účinkujících.

Reně Milgrom, kterou známe hlavně jako specialistku na etnické tance perské a sofijské kultury, jakkoli je její choreografický rozsah mnohem širší, se podařilo – pro můj vkus jednoduché a často stereotypní romské taneční tvarosloví – obohatit drobnými detaily a spolu s fatálními děvčaty nabít takovou energií, že se v malém sále NoD určitě oteplilo alespoň o pět stupňů Celsia.

Balkán. Foto: Benn Murhaaya.

Nepodbízivě efektní revue Balkán nebude mít určitě nouzi o diváky. Je to představení všestranně použitelné zejména ve velkém prostoru, schopné svou sugestivitou a dramatickým nábojem vyvolat iluzi dobré nálady i pochopení pro „jinakost“ minoritních etnik a dobré soužití s nimi.

Psáno z premiéry 11. května 2015, malý sál NoD.

Balkán
Režie: Irina Andrejeva
Dramaturgie: Lucie Málková
Scéna a kostýmy: Anna Forstová
Pohybová spolupráce: Rena Milgrom
Hudební spolupráce: Zsolt Fekete
Light design: Lukáš Jíra
Produkce: Alexej Byček
 

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Irina Andrejeva

Mime Fatale

Divadlo NoD

Nonverbální divadloTanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

listopad 2020

Po Út St Čt So Ne
26
27
28
29
30
31
1
2 3 4 5
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23 24
25
26
27
28
29
30 1
2
3
4
5
6
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: