Grand Jeté – Stylový „otvírák” Tance Praha

Letošní ročník Mezinárodního festivalu Tanec Praha nese úctyhodné pořadové číslo 35. Jeho program je, jak jsme již za ta léta zvyklí, geograficky rozkročen přes celou Českou republiku. Pražské publikum uvítala 7. a 8. června v divadle PONEC italská choreografka a performerka Silvia Gribaudi. Dala by se již označit za stálici festivalu, jelikož je to potřetí v řadě, kdy na Tanci Praha vystupuje. Letos otevřela celý program světovou premiérou díla Grand Jeté, které vzniklo v koprodukci evropských festivalů tance Big Pulse Dance Alliance.

Grand Jeté. Foto: Vojtěch Brtnický.

Grand Jeté. Foto: Vojtěch Brtnický.

Tato síť dvanácti evropských tanečních festivalů a institucí má za společný cíl rozvíjet a posílit scénu současného tance napříč Evropou. Po světové premiéře u nás bude Grand Jeté představeno v rámci turné na dalších partnerských festivalech, což je pro choreografku i celou skupinu zárukou možnosti dílo reprízovat. Po projektech spíše komornějšího rázu se nyní Gribaudi vrhla do spolupráce s početnější skupinou tanečníků, a to členů MM Contemporary Dance Company. Ta nese jméno svého zakladatele, italského choreografa Michele Meroly, který ji založil již v roce 1999.

Silvia Gribaudi ráda propojuje dva světy – ten jevištní, obývaný performery, a ten na druhé straně, často zahalený do tmy a spoléhající se na anonymitu diváckého zážitku. V Grand Jeté je hned po úvodním příchodu všech aktérů na jeviště jasné, že my v hledišti budeme konfrontováni, a to velmi zpříma. Pět tanečníků a pět tanečnic, elegantně oděných do kostýmů různých variací černé barvy, a spolu s nimi sama choreografka se postaví do popředí jeviště a prohlížejí si diváky. Festivalové publikum nadšeně reaguje a odmění příchod bujarým potleskem. Ten se několikrát opakuje, aniž by ještě tanečníci pořádně rozhýbali svá těla. Již od pohledu je ale jasné, že jde o těla trénovaná, znalá jazyka klasického tance, ač se company věnuje převážně stylu současnému. Na kontrastu lehce korpulentní postavy a neučesaného pohybu Gribaudi versus vysoce kultivovaného projevu tanečníků je vystavěn komický efekt, který udává tón celému představení.

Choreografka oslovuje publikum a snaží se napůl francouzsky a napůl anglicky vysvětlovat a částečně demonstrovat některé prvky klasického tance, který, jak známo, má francouzskou terminologii. Jde o zábavný výlet do světa labutí, který staví na určitém obecném povědomí o baletu a jeho prvcích, které má asi každý z nás. Italští tanečníci se šarmem a energií následují pokynů své dirigentky a nabízejí svá „grands jetés”, tedy explozivní skoky, kterými létají nad její hlavou. Každý z tanečníků je výraznou osobností a režijní styl jim diktuje posílat energii direktivně přímo do hlediště, které je s rozjezdem festivalu natěšené a připravené okamžitě reagovat.

Grand Jeté. Foto: Vojtěch Brtnický.

Představení staví i na hudební znalosti Labutího jezera, kdy jednotlivci z publika pobrukují melodii a tím rozhýbávají tanečníky. Celý taneční rej kulminuje výzvou, abychom se v hledišti postavili a také si poskočili. To v úzkých uličkách divadla PONEC není moc jednoduché, ale diváci se nebojí a nejeden z nich vstává mezi sedačkami a provádí svou mini verzi onoho grand jeté, za nadšení choreografky i tanečníků.

Vysoce interaktivní a zábavný kus jako by byl stvořen pro úvod Tance Praha, dobře naladí, pobaví, a přestože někteří taneční znalci mohou místy zvedat obočí a cítit se, že už je Gribaudi trochu „over the top”, sympatičtí performeři nakonec všechny přesvědčí o tom, že se nemusí bát létat.

 

Psáno ze světové premiéry 7. června 2023 v divadle PONEC, v rámci festivalu Tanec Praha 2023.
 

Grand Jeté
Autor: Silvia Gribaudi
Účinkují: Silvia Gribaudi a the MM Contemporary Dance Company: Emiliana Campo, Lorenzo Fiorito, Mario Genovese, Matilde Gherardi, Fabiana Lonardo, Alice Ruspaggiari, Nicola Stasi, Giuseppe Villarosa, Leonardo Zannella, Rossana Samele
Hudba: Matteo Franceschini
Světelný design: Luca Serafini
Styling: Ettore Lombardi
Asistent choreografie: Paolo Lauri
Pohybový coach: Andrea Costanzo Martini
Dramaturgický konzultant: Annette Van Zwoll
Umělecká spolupráce: Matteo Maffesanti
Technický poradce: Leonardo Benetollo
Kreativní producent: Mauro Danesi
Produkce: Associazione Culturale Zebra (IT)

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x


Fotogalerie

Grand Jeté. Foto: Vojtěch Brtnický.

Grand Jeté. Foto: Vojtěch Brtnický.

Grand Jeté. Foto: Vojtěch Brtnický.

Grand Jeté. Foto: Vojtěch Brtnický.

Grand Jeté. Foto: Vojtěch Brtnický.

Grand Jeté. Foto: Vojtěch Brtnický.

Grand Jeté. Foto: Vojtěch Brtnický.

Grand Jeté. Foto: Vojtěch Brtnický.

Témata článku

Grand JetéSilvia Gribaudi

Tanec

Tanec Praha

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: