Jekyll & Hyde zatančený v Liberci

Baletní soubor libereckého Divadla F. X. Šaldy není nijak zvlášť početný. Proto se dramaturgie a vedení souboru za šéfování Aleny Peškové snaží maximálně vyjít z individuálních schopností osobností i konkrétních technických předpokladů tanečníků. Hledají tematiku především ve výpravném dramatickém sdělení. A tak i nový program sezony 2015/2016 přichází s titulem Jekyll & Hyde / Znáte své druhé já? inspirovaným stejnojmennou novelou R. L. Stevensona. Chytře vystavěné narativní libreto dost věrně interpretuje strašidelnou, téměř hororovou vizi původního autora. 

Jaroslav Kolář a baletní soubor. Foto: Lukáš Trojan.

Jaroslav Kolář a baletní soubor. Foto: Lukáš Trojan.

Na zadním jevišti se objevují dvě ženské postavy – abstraktní znázornění Myšlenky Jang (dívka v bílých šatech s černobílou namalovanou maskou) a Myšlenky Jin (dívka v černém kostýmu také s bíločernou maskou). V úvodu představení si tak trochu rozvrhnou role působení svých energií. Pan Jekyll (Alexey Yurakov), vědec a odborník v chemických výzkumech, je plně posedlý svým bádáním. Jediným rozptýlením z jeho intenzivní práce je mu jeho láska, krásná snoubenka Elisabeth, kterou autorka Marika Hanousková do inscenace přidala. Záměrně, aby z děsivé atmosféry příběhu došlo k odlehčení a romantickým tanečním duetům. Je otázka, zda je dobře, aby byl duet až tak lyricky a doslovně růžově pojat a tančen na špičkách.

Posedlost a „workoholictví“ vedou vědce Jekylla k vyzkoušení chemických procesů. Po požití silného dryáku se mění ve stvůru, v jakéhosi pana Hydea či Drákulu. Přeměňuje se ve „zlo“, ve své horší „já“, se scestnými hrůznými a násilnými představami. Jeho chutě se posléze mění v drastické vražedné činy. Své okolí obtěžuje a dravě znásilňuje.

Mezi těmito zásadními fakty choreografka a režisérka Marika Hanousková čitelně a jasně vytváří taneční scény vykřičeného domu, tance kurtizán a jejich partnerů-pasáků. Posléze staví i další velmi pěkné párové tance v kavárně či tančírně. Sborové scény se odehrávají na zadním vyvýšeném pódiu. Dost zajímavé partnerské vazby – à la tango, v pěkné nápadité a dá se říci i nelehké choreografii pro tři páry libereckých tanečníků. Vedle nich je čtvrtá sólová dynamická tanečnice Veronika Šlapanská v další přidané roli Lilly, která je nejdříve jen napadena.

Margaux Thomas, Tomáš Váhala. Foto: Lukáš Trojan.

Pro Jaroslava Koláře je ztvárnění role Hydea dobrou příležitostí, jak upozornit na svůj herecký i mimický talent. Je to další stupeň v jeho kariéře. Opravdu je nejlepším a výrazově nejsilnějším zážitkem celé inscenace. Držení těla, mimika i přesně dotažená maska šíleného delikventa divákům rozhodně nemohou přidat na jistotě, jak dojít v nočních hodinách v klidu domů, potkat bych ho za tmy nechtěla. Až tak expresivně a dotaženě, v tanečně nijak zvlášť technicky náročném partu sdílí Kolář podivínské chování pana Hydea. Další alternativou a jeho obětí je opět Lilly, která přichází za Jekyllem kvůli ošetření rány. Následně v expresivně vystavěném duetu je znásilněna a zavražděna.

V roli soudce i částečně vypravěče vystupuje herec Divadla F. X. Šaldy Tomáš Váhala, který posouvá jen některé díly a dramatické situace dopředu. Jeho výkon je však výrazný, sympatický. Stejně jako hudební předloha i zvuková kulisa Petra Čermáka, jež pomáhají kompaktně držet opus pohromadě. Na premiéře bylo znát velké zaujetí tanečního souboru a všech tvůrců pro věrohodné převyprávění a stupňování příběhu R. L. Stevensona.

Nelze inscenaci hodnotit jako něco zcela překvapivě nového, ale divácky je téma přitažlivé. Dobře rozvržené do obou prostorů – na proscénium i na zadní scénu. Scénograf Aleš Valášek zároveň vytvořil přespříliš realistickou laboratoř, oproti dalším prostředím, jež spočívala v jednoduchých náznacích (židle, stolky v kavárně). Kostýmy jsou dost dobové, ale plně akceptují anglickou provinční atmosféru.  

 Rie Morita, Alexey Yurakova, Maria Gornalova. Foto: Lukáš Trojan.

Psáno z premiéry 13. května 2016, Malé divadlo – Divadlo F. X. Šaldy Liberec.  

Jekyll & Hyde / Znáte své druhé já?
Scénář, režie a choreografie: Marika Hanousková
Činoherní scénář: Tomáš Váhala

Hudba a nahrávka: Petr Čermák a Miloš Vondráček
Scéna a kostýmy: Aleš Valášek
Inspice a korepetice: Elena Nagyová
Light designér: Pavel Hejret
Dramaturgie: Helena Syrovátková
Asistenti režie: Vlasta Vindušková a Tomáš Váhala 
 

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Marika Hanousková

Balet DFXŠ

Divadlo F. X. Šaldy

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1 2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: