La Putyka

Nový projekt Rostislava Nováka La Putyka úspěšně zaplnil mezeru v současné divadelní nabídce. Vtipná performance stavěná na míru divadla La Fabrika spojuje minoritní žánry: klaunerii, loutkové divadlo, tanec i akrobacii v jednolité komediální představení, které neztrácí tempo ani pointu. Fungující spolupráce čtrnácti aktérů dává všem dostatečný prostor, aniž by jednotlivé přechody mezi scénami působily násilně nebo nepřirozeně. Hospodský námět poskytuje všem žánrům přirozené prostředí a eliminuje samoúčelné efekty. Živé hudební trio Nightwork (Vojtěch Dyk, Jakub Prachař, Jan Maxián) také není pouhým doprovodem, ale samostatnou jednotkou, která dodává „šťávu“ pohybovým akcím.  Všechny výstupy jsou součástí plynulé dramaturgie, což je v dnešní době u podobných „show“ vzácností.

Hned po příchodu do hlediště se diváci ocitají pod palbou nadávek hospodského (Jiří Kohout), který by už rád putyku zavřel, zželí se mu ale žíznivých hostů a začne rozdávat pivo. Výtečný tah, jak českého diváka naladit na divadelní představení, vytvoří mžikem oka v hledišti rodinnou atmosféru noční putyky. Postavičky štamgastů i náhodných hostů se zde střetávají jako v útočišti, v místě, kde je všechno možné, kde se každý večer znova a znova zastaví čas. Pro mnohé zákazníky je noční hospoda rodinou, přáteli i kostelem, oázou klidu před ruchem městských ulic; prostorem pro živelné řádění i hluboké dumání nad životem.

Monology hospodského se střídají s nedbalou akrobacií opilých hostů (Jiří Weissman, Petr Horníček), tanečními námluvami (Lenka Vágnerová, Pavel Mašek), zpěvem (Anna Schmidtmajerová), souboji nápadně připomínajícími zpomalené záběry filmových hrdinů, loutkohrou (Zbyněk Šporc, Rostislav Novák), a dokonce milostnými hrátkami na trampolíně (Petr Dejl, Tereza Toběrná). Všechny akce jsou nejen efektní, výjimečné a profesionálně zvládnuté, ale především věrně zapadají do načrtnuté linie příběhu a nenásilně posouvají děj kupředu. Promyšlené detaily výpravy a rekvizit tvoří z jednoduchého scénáře naplněnou kompozici s pestrobarevnou škálou humoru, který zná svou míru.  Jedinečné výkony interpretů a jejich neskrývaná radost ze hry působí okamžitě na uvolněnou náladu v hledišti. Příjemný odpočinek u unikátního představení vymykajícího se běžným pohybovým strukturám určitě stojí za návštěvu La Fabriky.

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: