Somewhere at the Beginning – Věčný koloběh života

Somewhere at the Beginning – Věčný koloběh života

Somewhere at the Beginning – Věčný koloběh života

Představení Somewhere at the Beginning je křehké, silné, minimalistické a zároveň obsažné. Využití jednoduchých a prostých myšlenek se stává zdrojem hlubokého obsahu v historickém kontextu s přesahem do současnosti. Osobní retrospektivní zážitky interpretky se vás dotýkají. Germaine Acogny totiž skrze vlastní zkušenosti nastiňuje postavení žen v Africe. Zároveň postihuje i obecné otázky, jakými jsou rodinné a náboženské vazby, pozitivní i negativní úloha tradice v určité společnosti.

Tajemství díla, které ukazuje například senegalská kouzla gri-gri, obřadní nože kouzelnice, které se předávají v ženské linii, nebo očišťování prostoru vodou od zlých duchů, dobře koresponduje se scénografickým ztvárněním. To rozčleňuje jeviště na dva prostory. V přední linii jeviště pozorujeme aktérku a můžeme s ní navázat opravdu blízký kontakt. Od zadního plánu v druhé polovině je oddělena třásňovou stěnou připomínající africké dekorace – podobné závěsy visí v hlavních vstupních dveřích do každého afrického domu, před vstupem do „salónu“ i do jednotlivých ložnic. 

 

 

 

 

 

 

 

 

V inscenaci pak závěs skrývá i odhaluje zadní prostor za pomoci promyšleného a působivého světelného designu. V něm se Germaine Acogny pohybuje často jen v tušené siluetě a působí jako duch, nikoli jako skutečná postava. Mluvené slovo i herecké akce naznačují situace z reálného života africké ženy, střídají se s minimalistickými plochami doprovázenými hudbou a videoprojekcí v interakci s civilním či tanečním pohybem aktérky. Somewhere at the Beginning působí i svým rytmem velmi vyváženě a vizuálním vyvrcholením ve dvou třetinách díla zprostředkovává hluboký umělecký zážitek. Skutečně reprezentuje současné umění napříč kulturou afrického a evropského kontinentu. Končí překvapivě v okamžiku zrození holčičky Germaine Acogny a uzavírá tak věčný koloběh života.  

Psáno z představení 7. června 2018 v divadle Ponec. 


 

 

 

 

 

 

 

 

Somewhere at the Beginning
Režie: Mikaël Serre
Scénografie: Maciej Fiszer
Kostýmy: Johanna Diakhate-Rittmeyer
Light design: Sébastien Michaud
Video: Sébastien Dupouey
Hudba: Fabrice Bouillon
Premiéra: 2015, Lucembursko

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Germaine Acogny

Divadlo PonecTanec Praha

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: