Total Eclipse of the Heart – Upozornění: Představení obsahuje nahotu

Divadlo Ponec uvedlo nové dílo Total Eclipse of the Heart s tanečníky Petrem Šmídem, Martinem Talagou, Helenou Araújo (Brazílie) a Karlem Vladykou, v scénografii Vojtěcha Hanyše a lighting designu Karla Šimka.

Total Eclipse of the Heart. Foto: Anna Benháková.

Total Eclipse of the Heart. Foto: Anna Benháková.

Autor Nina Vangeli

Autora nové inscenace fyzického divadla Martina Talagu fascinuje nahé lidské tělo. Je to zájem stejně přirozený jako odvěký. Jak antické, tak renesanční sochařství přináší doklady tohoto zájmu, kdybychom zůstali jen v Evropě. Z řady Talagových choreografických pokusů vyvstávají zejména ty, kde tělo stojí ve středu pozornosti, a jsou to právě ta představení, v nichž figurují těla obnažená, a především mužská. Je proto přirozené, že Talagovy inscenace myšlenky na antické sochařství snadno navozují. Vrcholnými momenty dosavadní choreografovy tvůrčí cesty jsou v tuto chvíli sólo Faun a skupinová kompozice Soma. Obě díla nahotu také různým způsobem šťastně exponovala.

Moderní doba však nemá k tělu tak bezprostřední, tak nevinný vztah. Indoktrinováni stále ještě chtě nechtě křesťanstvím, zakrýváme si stále tvář dlaní a pohlaví fíkovým listem. Ve skutečnosti ji ale už nevnímáme. Zevšedněla; zejména ta ženská. Mužská nahota je raritnější, a proto na scéně opovážlivější; ovšem i ona už časem zlevněla.Total Eclipse of the Heart. Foto: Anna Benháková.

Bylo anoncováno, že se představení bude inspirovat travesti show, tedy představením, v němž se muži převlékají za ženy (tzv. drag queens). Ty se v Praze objevily hned po sametové revoluci jako jeden z jejích hříšných, leč spektakulárních byproducts. V novém Talagově představení byl ovšem tento šťavnatý motiv nevyužit, respektive byl nepříliš okázalý, jako by choreograf chtěl provokovat, ale zároveň i zůstat v určitých hranicích vkusu, což si vzájemně podráželo nohy.

Nohy záměru podrážela i samotná píseň, která dala inscenaci jméno a která je lyrickým pudinkem. Tak na této bárce bude třeba k nahaté provokaci dlouho pádlovat. Záměr byl naplněn kompozicí etud, které měly své šťastné momenty. Směřovaly, pokud se to tak dá říci, k závěrečné bílé svatbě???, brrrr…, což nemohu přijmout jako uspokojivou výpověď od tak osvědčeného choreografa. Předešlé úspěchy ho zavazují.

Víte co, drazí diváci a čtenáři, možná jsem neměla slibovat, že to napíšu; možná jsem měla počkat na reprízu (nové opravené vydání???).

                                                                                             

Psáno z premiéry 9. prosince 2019, divadlo Ponec.

 

Total Eclipse of the Heart
Režie a choreografie: Martin Talaga
Scénografie: Vojtěch Hanyš
Účinkují: Petr Šmíd (CZ), Martin Talaga (SK/CZ), Helena Araújo (Brazílie), Karel Vladyka (CZ)
Light design: Karel Šimek
Premiéra: 9. 12. 2019

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 5x


Fotogalerie

Total Eclipse of the Heart. Foto: India Ray.

Total Eclipse of the Heart. Foto: India Ray.

Témata článku

Martin TalagaVojtěch Hanyš

Divadlo Ponec

MultižánrovéTanec

Zajimava recenze

vložil LU

IP: 46.135.3.106
Reaguje na:
Nino vystihla jste to... fajn napady, zachvevy geniality i kyce, extremu i vsednosti. Take verim, ze jsme videli jen work in progress, a smes napadu a nesourodych stripku jeste projde nejakou revizi, selekci, skrty, strihy a zacelenim. Kurz je dobry a priznivy vitr take, tak snad se podari objevit zas neco pozoruhodneho. ;)

Zobrazit další komentáře 1

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: