Absolventský koncert Taneční konzervatoře hlavního města Prahy

V posledním měsíci školního roku se již tradičně představují budoucí profesionální tanečníci, a tak i 21. červen 2015 patřil ve Stavovském divadle devíti absolventkám Taneční konzervatoře hl. m. Prahy. Pěti z hlavního oboru klasický tanec a čtyřem, které se specializovaly na tanec moderní. Kromě nich vystoupili i studenti nižších ročníků školy a členové souboru Bohemia Balet. Večer byl rozdělen do tří částí, které sestávaly z klasického, moderního a charakterního tance. 

Absolventský koncert Taneční konzervatoře hlavního města Prahy.

Absolventský koncert Taneční konzervatoře hlavního města Prahy.

Úvodní Scénické adagio etudového charakteru na hudbu Cesare Pugniho připravila se svými svěřenkyněmi Hana Vláčilová. Absolventky oboru klasický tanec v něm prokázaly svoji schopnost pro legatové vedení pohybu a technickou jistotu. V Pas de deux Diana a Acteon zaujala svou grácií především současná členka Bohemia Baletu Lenka Maříková, která od příští sezony nastupuje do souboru baletu Národního divadla. Ve Freskách z baletní féerie Hrbáček dostaly absolventky prostor představit se v kraťoučkých sólech. Se členy  Bohemia Baletu nastudoval Jaroslav Slavický Adagio Odetty a Prince z druhého jednání Labutího jezera. A nutno dodat, že Lenka Maříková a Gaëtan Pires se svých partů zhostili s patřičnou noblesou. Ze stejného baletu předvedli studenti také Pas de trois z prvního jednání a především dívky, Kristýna Petrášková a Carolina Brantes, po výrazové i technické stránce předvedly přesvědčivý výkon. Program večera doplnily také studentky sedmého ročníku, které zatančily trio odalisek z baletu Korzár. Závěr první části večera náležel premiéře Klasické symfonie Sergeje Prokofjeva v choreografii Jiřího Horáka. Neoklasická choreografie zaujala zajímavým pohybovým výrazivem, prostorovým uspořádáním i nápaditým užitím taneční partneřiny.

Absolventský koncert Taneční konzervatoře hlavního města Prahy.
V druhé části večera byly předvedeny tři moderní choreografie, které pro studenty vytvořila pedagožka konzervatoře Alena Drápalíková. Z absolventek, které měly možnost se zde uplatnit, nejvíce zaujala Ayano Nagamori. Svoji přirozenou tanečnost a smysl pro styl osvědčila především v choreografii evokující španělské tance s názvem Dupání, ve které mohly předvést své dovednosti všechny absolventky oboru moderní tanec. Uvedená moderní čísla však působila poněkud zastarale a domnívám se, že by si studenti zasloužili seznámit se i se současnými přístupy v tanci.

Závěr absolventského vystoupení patřil charakterním tancům, například z baletů Coppélia (Mazurka), Bajadéra (Indický tanec) nebo Raymonda (Saracénský či Španělský tanec, Čardáš). Velký ohlas vzbudily u publika ruské lidové tance, a to především Ruská polka v podání studentů sedmého ročníku, kteří v ní mohli uplatnit zvláště své herecké schopnosti. V této poslední části večera předvedly absolventky Etudu španělského tance v choreografii Nelly Danko.

Absolventský koncert Taneční konzervatoře hlavního města Prahy.

Divácky dlouhý, téměř tříhodinový program proložený dvěma přestávkami sestával z necelé dvacítky choreografií. Naposledy si v něm devět absolventek zatančilo pod hlavičkou své domovské konzervatoře. Od září se posluchačky osmého ročníku stanou posilou pro baletní soubory v Praze, Plzni, Liberci a Olomouci nebo budou dále pokračovat ve studiu na vysokých školách.

Psáno z představení 21. června 2015, Stavovské divadlo, Praha.

Absolventky hlavního oboru klasický tanec: Daniela Hanelová, Karolína Hejnová, Kateřina Kodešová, Kristýna Petrášková, Kristýna Venená

Absolventky hlavního oboru moderní tanec: Veronika Brzková, Ayano Nagamori, Kristýna Sehnoutková, Natálie Walterová

Témata článku

Alena DrapalíkováHana VláčilováJaroslav SlavickýJiří HorákNelly Danko

Bohemia BaletTaneční konzervatoř hl. m. Prahy

Stavovské divadlo

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: