Cirk-UFF 2018 #1 – Ani chvilka nazmar

Cirk-UFF 2018 #1 – Ani chvilka nazmar

Cirk-UFF 2018 #1 – Ani chvilka nazmar

Osmý ročník trutnovského mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirk-UFF se opět po roce rozjel na plné obrátky. Letos ho 31. května zahájil ředitel a dramaturg Libor Kasík ve společenském centru UFFO. V pruhovaném festivalovém tričku představil letošní nabitý program a vyzdvihl mezinárodní hosty festivalu, mezi kterými opět, po loňském úspěchu, převládají Australané. Na jeviště pak pozval soubor Time in space s krátkou ukázkou jejich The Displaced a tím nalákal nerozhodné diváky k návštěvě festivalových akcí. Ty zahájil Onyx productions se zkrácenou show 360 ALLSTARS.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od první vteřiny se sál naplnil smrští energie, hlasitou živou hudbou, projekcemi a barevnou světelnou show. Jádro souboru tvořil světový šampion v BMX (speciálně upravené kolo) a pouliční cyrwheelista, basketbalový freestyler, bubeník a rapper, který show současně moderoval. Divokou podívanou laděnou do pouličního stylu diváci přijali skandováním, potleskem a pískotem.

Následující událostí úvodního festivalového večera byla premiéra projektu BIBI2 česko-italského dua Circo Frico. Představení vzniklo na základě zkušeností z práce s tělesně a duševně postiženými. Hlavním tématem se stal vztah muže a ženy procházející od nezájmu, flirtu, hádky až po usmíření. Představení chvílemi chyběl spád, což se ale dá přičíst premiérové nervozitě.  


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Festivalová atmosféra

Druhý den festivalu představil všechny hlavní zahraniční hvězdy (souboru Time in space bude věnována samostatná reportáž) i ochutnávky české tvorby. Prvním velkým a intenzivním zážitkem byla návštěva malého šapitó, schovaného za centrem UFFO. V něm soubor Le Cabaret Nomade po celou dobu festivalu uváděl svůj nový projekt Nitroscope. Cirkusový stan se rozdělil na několik částí, kterými diváci procházeli ve dvojicích a nechávali si vyprávět, ukazovat a ochutnávat příběhy tří sester. Podařilo se tu navodit příjemnou atmosféru tajemství a kouzel.

Prostor před UFFem mezitím ovládl česko-francouzský soubor tYhle s představením LEGOrytmus. Účinkující jako sportovci spartakiády (či olympiády) vběhli v červených trenýrkách a modrých bundách do připravené „arény“ za potlesku a nostalgických úšklebků publika. Následoval sled jednotlivých atletických disciplín, precizně a přesně provedených sestav, které se ale postupným opakováním rozmělňovaly. V originálních situacích svým výrazným fyzickým i mimickým projevem dominoval Martin Talaga.

Bez jediné minuty odpočinku následovalo ve velkém šapitó napjatě očekávané představení šestičlenného mezinárodního souboru Fauna. Od skupiny, která získala Cenu za nejlepší nově vznikající soubor a ocenění nejlepšího cirkusu festivalu Adelaide Fringe a Edinburgh Fringe, jsou očekávání opravdu velká, což někdy bývá na škodu. Soubor ovšem dokázal překonat vše.

Představení Fauna začínali všichni perfomeři společně, vyrovnaní v řadě, aby se po chvíli roztříštili do dvojic nebo se toulali prostorem sami. Postupně ukázali ve velmi podrobných detailech hádky, milostné vztahy, souboje, náhodná setkání… Všichni účinkující při výstupech předvedli velmi vysokou techniku, při níž se tajil dech. Po celou dobu představení udrželi publikum v napětí. Mohli předvést takřka cokoliv, vyjádřit jakoukoliv emoci, situaci a vztah, všechno bylo snadno uvěřitelné. Rovnocenným partnerem jim byl brilantní kytarista a perkusista, který celému představení udával rytmus. Publikum ve velkém šapitó odměňovalo soubor stupňujícími se potlesky, které nakonec vygradovaly v dlouhotrvající standing ovation.  

Psáno z představení v rámci festivalu Cirk-UFF 31. května a 1. června 2018, Trutnov.   

 

 

 

 

 

 

 

 

360 ALLSTARS

Tvorba, performance: Basketballman (Basketball Freestyler), Peter Sore (BMX Flatlander), Roman MC (Freestyle Rapper), Gene Peterson (Master Musician)
Produkce: Onyx Productions
 

BIBI2
Tvorba, performance: Circo Frico NITROSCOPE
Koncept, režie: Aude Martin, Marie Svobodová
Dramaturgická spolupráce: Šimon Peták
Tvorba, performance: Aude Martin, Ekaterina Plechkova, Marie Svobodová, Kristýna Trojanová, Filip Teller
Scénografie, výroba, technická podpora: Drahomír Stulír
Video: Petra Bučková
Premiéra: 20. 4. 2018

LEGOrytmus
Režie: Marie Gourdain
Hudba: Aid Kid
Scénografie: Marie Gourdain
Kostýmy: Marie Gourdain, Martina Steiglerová
Technická podpora: Štěpán Hejzlar
Premiéra: 28. 5. 2017
Fauna
Tvorba, performance: Daniel Cave-Walker, Rhiannon Cave-Walker, Enni-Maria Lymi, Matt Pasquet a Imogen Huzel
Hudba: Geordie Little

Témata článku

360 ALLSTARSAude MartinMarie Gourdain

Circo FricoFaunaLe Cabaret Nomade

Uffo

Nový cirkus

Cirk-UFF

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

SOUVISEJÍCÍ

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: