Cirkus z gauče podle Hany Strejčkové

Ani nový cirkus v době koronavirové nezahálí. U nás na novou situaci nejrychleji zareagoval soubor Cirk La Putyka, který se vzápětí po vyhlášení stavu nouze a po omezení kulturních a dalších akcí vrhl do virtuálního světa a pár týdnů nato do ulic pod hashtagem #kulturunezastavis. Jejich první stream patřil karanténou přerušenému představení Memories of Fools. Odehráli jej opravdu naživo, ovšem bez diváků v sále, zato on-line přenos jich sledovalo několik tisíc. Od té doby se La Putyka zpravidla hlásí každou středu s pohledy do svého zákulisí nebo zpřístupňuje záznamy, k vidění byla kultovní inscenace Up End Down, Family nebo Hit, Tell The Difference. Každou neděli pak Jirka Kohout moderuje tzv. Cirk La Putyka (A)live: Homework, přehlídku čísel spřízněných cirkusáků, lektorů, umělců.

Hana Strejčková.

Hana Strejčková.

Soubor Squadra Sua koncem března zpřístupnil záznam představení Přecházení, v němž vyniká jejich klaunské umění a cit pro gag. Stále dostupné je zde.

Progresivní český novocirkusový soubor The Losers Cirque Company divákům nabízí stejnojmenné, pro jejich další projekty přelomové představení Losers:

 

 

CIRQUEON se také rychle zadaptoval a jednak na sociálních sítích od počátku zveřejňuje zajímavě zpracované lekce s lektory a nezapomíná ani na Bleší cirkus pro nejmladší cirkusáčky, rovněž upozorňuje na zajímavé záznamy z mezinárodní scény. Mezi tipy se objevují odkazy na představení souborů, které se představili během sedmi ročníků pražského festivalu Cirkopolis – k nalezení pod hashtagem #cirkopolisdoma.

Z jejich nabídky vybírám katalánskou dvojici, soubor Fet a Mà (Marta Torrents a Pau Portabella), která zpřístupnila záznam svého výtečného představení CRU, s nímž navštívila Prahu v roce 2014. Jedná se o jedinečné fyzické divadlo, o precizní „jednoduchost“. Zde je odkaz:

 

Pár společných motivů s předchozím tipem, kdy buď bezvládné, anebo zcela pevné tělo je partnerem pro hru, nalezneme v představení Raphaël u nás už dobře známého choreografa a artisty Alexandera Vantournhouta. Letos byl ozdobou festivalu s inscenací Red Haired Men (Zrzci). Odkaz pro otrlé diváky zde: https://vimeo.com/307219257

Jiný pohled na choreografa A. Vantournhouta nabízí krátký film natočený v Paříži Screw and Stones: https://vimeo.com/383998587

Pro fanoušky kanadského cirkusového giganta Cirque du Soleil je tu 60minutový speciál, sestřih neuvěřitelných triků a fascinujících obrazů:

 

Ze severských produkcí uvolnil záznam švédský soubor Cirkus Cirkör. Představení Wear it like a crown rozhodně stojí za pozornost pro svou barevnost, pestrou škálu disciplín, včetně výborných žonglérských triků, a téma. Režisérka Tilde Björfors zkoumala vztah levé a pravé mozkové hemisféry. Odkaz zde: https://vimeo.com/243328163

Compagnie Defracto (David Maillard, Eric Longequel, Guillaume Martinet), která se mj. představila před pěti lety na festivalu Cirkopolis, zveřejnila záznam představení Flaque, ve kterém hlavní roli hraje absurdita a žonglování.

 

Francouzští artisté a tanečníci sdružení pod hlavičkou Cie XY zpřístupnili záznam představení Möbius, které vyniká akrobatickými výkony v tanečních choreografiích. https://vimeo.com/396140591/eff2e744c7?fbclid=IwAR13KRcUZWdNnKMPaH5zTOSCZMGERbcudZe3BX4HHLxcW19x1AxWzb-xCTI

Pro dětského diváka je v cirkusovém odvětví on-line nabídka chudší, zároveň opravdu nenahradí zážitek naživo. Belgické divadlo pro nejmenší diváky Sprookjes Enzo odtajnilo záznam na interaktivní představení s prvky cirkusových disciplín. Název Lampionaio napovídá, že jde o magický příběh o lampáři:

 

Pohledy do zákulisí jsou také jednou z možných variant, jak oslovit diváka. Collectif Malunés, který okouzlil publikum na Letní Letné v roce 2017 představením Forever, Happily, letos slaví 10 let existence a ke zhlédnutí je tento dokument:

nebo verzi na vimeo: https://vimeo.com/294339422

Díky internetu je možné vidět mnohá představení, která se, nebýt epidemie, ocitla již v archivu a ve vzpomínkách. Většina záznamů je/byla časově omezená, nebo podmíněna registrací, proto se průběžné „brouzdání po netu“ a sledování „křižovatek“, které avizují program streamů, vyplatí.

 

 

 

 

Témata článku

Alexander VantournhoutCIRQUEON – Centrum pro nový cirkus

Cirk La PutykaCirkus CirkörCirque du SoleilFet a MaSquadra SuaThe Losers Cirque Company

Nový cirkus

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: