Kouzelný cirkus Laterny magiky – výjimečné uvedení filmového záznamu online

Laterna magika připravila pro své diváky prázdninový dárek: filmový záznam legendární inscenace Kouzelný cirkus, který si budou moci po celý červenec a srpen pustit na stránkách Národního divadla. Od 1. července bude možné zakoupit online e-vstupenku.

Kouzelný cirkus 2020. Foto Serghei Gherciu.

Kouzelný cirkus 2020. Foto Serghei Gherciu.

Filmový záznam inscenace Laterny magiky Kouzelný cirkus si budou moci diváci pustit z pohodlí domova kdykoli během letošních prázdnin. Cena základní e-vstupenky je 100 Kč. Legendární dílo režisérů Evalda Schorma, Jiřího Srnce, Jana Švankmajera, scénografa Josefa Svobody a plejády dalších tvůrců, je po právu emblematickou inscenací Laterny magiky. Nyní je nabízíme okem kamery, jímž vynikne mnoho detailů projekcí i hereckých a tanečních akcí, které během představení divák někdy ani nezachytí. Tým režisérky Renaty Šáchové vsadil na dynamický střih a vyčistili jsme i zvuk použitých nahrávek pro plnohodnotný zážitek z hudby.

Inscenaci jsme natočili v zimě v době lockdownu, abychom po delší době zachytili její aktuální podobu. Jako každá jevištní dílo i představení Kouzelný cirkus stále žije. Navzdory tomu, že je svázáno časovým kódem a filmovými projekcemi, každá generace tanečníků mu vtiskne jinou atmosféru. V záznamu, který nabízíme divákům, účinkují v hlavních rolích Eliška Kolářová, David Stránský, Libor Kettner a Viktor Svidró.

Kouzelný cirkus měl premiéru v dubnu roku 1977 a nikdy nebyl stažen z repertoáru. Počet repríz se blíží kulatému číslu 6 500, v zahraničí se na zájezdech uskutečnilo kolem 550 představení v 17 zemích a více jak 50 městech. Od počátku se ve čtyřech hlavních rolích představilo 32 Venuší, 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů a 25 Svůdců.

V době premiéry udivoval dokonalými triky s přechody postav mezi projekčním plátnem a jevištěm, ale to by samozřejmě bylo málo. Jeho esencí je laskavá režie Evalda Schorma a námět, který je v českém prostředí velmi oblíbený, takže Kouzelný cirkus je skutečně inscenací pro celou rodinu. Zatímco nejmenší diváci sledují jednoduchou dějovou linku, fandí dobru, smějí se nemotorným klaunům a jejich kouskům, dospělý vycítí onen nostalgický podtext, jenž neplyne ze stáří inscenace, nýbrž z oblouku, který jí Evald Schorm vtiskl. Dychtivost po poznání a dobrodružství, touha po nedosažitelném, sentiment utichlého potlesku, ale i smíření a dobrácké pomrkávání po ztřeštěnosti nové generace, to vše je v postavách klaunů obsaženo a to vše v nich pozorný divák může vyčíst.

 

Kouzelný cirkus

Režie: Evald Schorm, Jiří Srnec, Jan Švankmajer
Scénografie: Josef Svoboda
Kamera: Emil Sirotek
Choreografie: Karel Vrtiška, Jiří Hrabal, Vlastimil Jílek, Josef Koníček, František Pokorný, Inka Vostřezová
Kostýmy a masky: Zdenek Seydl
Hudba: Oldřich F. Korte, Vlastimil Hála, Jaroslav Krček, Jiří Srnec, Jan Švankmajer

Záznam představení 30. listopadu 2020

Účinkují:
Eliška Kolářová (Venuše)
David Stránský (Veselý klaun)
Libor Kettner (Smutný klaun)
Viktor Svidró (Svůdce)

Dále tančí:
Pavlína Červíčková, Kateřina Hanousková, Zuzana Herényiová, Tamara Kšírová, Tereza Kučerová, Natálie Paulasová, Patrik Čermák, Ondřej Martiš, Alexandr Sadirov

Černé divadlo:
Zuzana Hrzalová, Patrik Čermák, Ondřej Martiš, Alexandr Sadirov

Režie filmového záznamu: Renata Šáchová
Hlavní kamera: Vladimír Holomek
Střih: Dalibor Lipský
Zvuk: Martin Ženíšek

Zpřístupnění online záznamu: 1. července 2021, 18:00

Cena e-vstupenky: základní 100 Kč

 

Jak sledovat film: Po otevření odkazu, který obdržíte po nákupu vstupenky, prosím zadejte číslo vstupenky. Po jeho zadání budete přesměrování na stránku se záznamem filmu. K odkazu budete mít přístup po 14 dní ode dne zakoupení vstupenky a lze jej opětovně otevírat.

 

E-vstupenku koupíte na https://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/kouzelny-cirkus-43055772

Témata článku

MultižánrovéTanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: