#WorldBalletDay 2020 – Sedmý ročník Světového dne baletu už zítra

I přes nepřízeň osudu, ztížené podmínky a všeobecný zmar se baletní svět nevzdává a opět se po roce pustí do své nejrozsáhlejší organizované online aktivity, tedy World Ballet Day (Světového dne baletu), který letos připadl na 29. říjen.

#WorldBalletDay 2020 – Sedmý ročník Světového dne baletu už zítra

#WorldBalletDay 2020 – Sedmý ročník Světového dne baletu už zítra

U zrodu velkolepé akce, která pravidelně od roku 2014 spojuje baletní soubory napříč kontinenty, stál v roce 2013 jednodenní Royal Ballet Live, tedy stream, během nějž londýnský baletní soubor za doprovodu moderátora George Lamba a své sólistky Kristen McNally vysílal na svém Youtube kanálu vše od ranního tréninku tanečníků po sborové i sólistické zkoušky aktuálního repertoáru.

Úspěch byl okamžitý, poněvadž divák je z podstaty tvor zvědavý, a proto se téměř okamžitě začalo v zákulisí The Royal Ballet pracovat na novém, ambicióznějším projektu. K londýnským kolegům se připojil The Australian Ballet, balet Velkého divadla v Moskvě, The National Ballet of Canada a San Francisco Ballet a 1. října 2014 se konal historicky první celosvětový den baletu World Ballet Day, v němž si vždy po čtyřech hodinách živých přenosů předávali štafetu tanečníci z Melbourne, Moskvy, Londýna, Toronta a San Francisca.

Pětice hlavních souborů vydržela se svými několikahodinovými streamy pět let (délka se držela mezi třemi až pěti hodinami), v loňském roce sice Kanada a San Francisco svou hodinovou dotaci snížilo, ale to už se popularita Světového dne baletu dávno rozšířila do dalších souborů po celém světě. V rámci londýnského přenosu je prostor pravidelně věnován kratším vstupům z dalších britských souborů (English National Ballet, Birmingham Royal Ballet, Scottish Ballet, Northern Ballet), kanadský baletní soubor většinou spojil síly se soubory z Bostonu nebo Houstonu. K tomu poté na svých sociálních platformách od Youtube po Facebook (na nějž se celá akce většinově přesunula v roce 2016) kratší tréninky, ukázky ze zkoušek nebo sestřihy přidávaly v loňských letech desítky souborů.

World Ballet Day - San Francisco Ballet

Během světových dní baletu (konkrétní den není každoročně stejný, nicméně zatím se stále drží alespoň měsíc říjen) tak v minulých ročnících mohli diváci sledovat soubory jako Hong Kong Ballet nebo japonský národní baletní soubor, The Royal New Zealand Ballet, německé soubory od Berlína přes Mnichov až po Stuttgart, tanečníky z Wiener Staatsoper pod vedením Manuela Legrise, Les Ballets de Monte Carlo Jeana Christopha Maillota, Polski Balet Narodowy, NDT z Haagu i Het Nationale Ballet, milánskou La Scalu, baletní soubory Švédska i Norska, dánský Den Kongelige Ballet nebo pařížskou Operu, Miami City Ballet, soubor Alvina Aileyho, Pacific Northwest Ballet a nepřeberné množství dalších. V roce 2015 svůj trénink přenášel i Balet Národního divadla v Praze, v loňském roce se přidali rovněž kolegové ze Slovenského národního divadla.

Obsah přenosů posledních let povětšinou alespoň do určité míry můžete zhlédnout na Youtube kanálech výše zmíněných souborů. Londýnský The Royal Ballet poctivě několikahodinový stream rozstříhá na kratší tematické úseky, Australané obvykle vytvoří hodinový sestřih toho nejlepšího, z Moskvy si zase můžete nerušeně opětovně pustit čtyřhodinovou nálož (včetně trochy urážek, ponižování a řvaní během zkoušky Stínů Bajadéry).

Letošní ročník se bude nutně muset potýkat s nelehkou situací na poli živého umění a dá se předpokládat, že ani účast souborů nebude moci být po celém světě tak veliká. Zejména uvědomíme-li si, že v některých částech světa není vůbec možné zkoušet (např. New York City Ballet před několika dny uveřejnil, že se na jeviště nevrátí dříve než v září 2021). Tři hlavní pilíře – Austrálie, Moskva a Londýn – nicméně zůstávají.

Určitou tematickou spojnicí přenosů pak bude mimo jiné rovněž specifická situace, ve které se aktuálně (nejen) baletní soubory nacházejí, kterak se s ní vyrovnávají, kterak se jim zkouší a tančí v rouškách a podobně.

 

Australský přenos začíná ve tři hodiny ráno našeho času, Moskva naváže v osm, Londýn svým tréninkem v poledne. Podrobnější program celého dne by se měl v nejbližších dnech objevit na oficiálním webu celé akce zde.

Svou účast zatím potvrdil Stuttgart Ballet (13:30–14:00 na FB i YT souboru), který bude zkoušet choreografii Everybody Needs Some/Body Romana Noviztkého. The National Ballet of Canada bude od 14:30 (FB souboru) vysílat triptych izolovaných sól v choreografii Guillauma Cotého, Alysy PiresRoberta Bineta, rozehřát se před nimi můžete od dvou hodin na Instagramu In Studia půlhodinkou baletní rozcvičky. Od 15:00 do 15:45 bude na svém YT online Wiener Staatsballett se zkouškou Mahlerovy 4. symfonie v choreografii Martina Schläpfera. Ve čtyři si můžete pustit přenos na FB Boston Ballet, od 18:30 pak přenos tréninku z Het Nationale Ballet s tanečníky Elisabeth Tonev a Davi Ramosem.

Součástí několika posledních ročníků jsou také výzvy The Royal Ballet. V loňských letech jste se mohli snažit o grand jeté, kratší vazby u tyče nebo si zatančit na nějakém zajímavém místě a sdílet svá videa. Letos si můžete zkusit najít vlastní osu a vykroužit aspoň jednu pořádnou piruetu.

 


Fotogalerie

World Ballet Day - National Ballet of Canada. Foto: Karolina Kuras.

World Ballet Day - National Ballet of Canada. Foto: Karolina Kuras.

World Ballet Day. Foto: Andrei Uspenski.

World Ballet Day. Foto: Andrei Uspenski.

Témata článku

World Ballet Day

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

červen 2021

Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5
6
7
8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23
24
25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: