1 % za čtvrt století

Na židli ministra kultury ve vládě sestavené koalicemi SPOLU a Piráti a Starostové s největší pravděpodobností zasedne Martin Baxa z ODS. A ohání se heslem „až 1 % na kulturu“, které nestárne už přes dvacet let.

Jana Bohutínská. Foto: Petr Kurečka.

Jana Bohutínská. Foto: Petr Kurečka.

Martin Baxa na ministerstvu kultury snad vzbuzuje jistou radost, neboť má za sebou profesní zkušenost z oblasti kultury a památkové péče na Plzeňském kraji. Umělecká a kulturní obec tak už předem, než vláda začne reálně vládnout, nemusí vstřebávat obvyklé ponížení a rutinní hořkost, kdy se do Nostického paláce zpravidla dostane ten, komu je ještě potřeba nějaké to ministerstvo vrazit. Přičemž dostatečnou kvalifikací je mu to, že se v dětství díval pravidelně na Večerníček a ví, kdo je to Hurvínek.

Radostné tetelení ale vzápětí přejde spíš ve vzteklý třes, když se budoucí ministr začne ohánět 1 % státního rozpočtu na kulturu s tím, že před třemi lety, kdy byla ekonomická kondice Česka výborná, to Babišova vláda na procento nedotáhla.

A jak pěkně a medově 1 % znělo před takovými dvaceti lety! Putování po stopách procenta na kulturu je úplná archeologie. 1 % bylo v kulturní politice z přelomu tisíciletí. V roce 2007 se příslib, že „vláda prosadí zvýšení podílu výdajů státního rozpočtu na podporu kultury postupně až na 1 % státního rozpočtu“, ocitl v prohlášení vlády Mirka Topolánka z ODS. Jak víme, pro ódéesku je tradice nade vše. A tak si tu tím heslem, jak ztupeným rapírem, šermujeme (aktuálně proti Babišovi) už pomalu čtvrt století jako nějací mistři bezčasí. S velkou slávou se teď k němu přimkla i vláda, od které se tak nějak všeobecně očekává, že přinese změnu.

Jakou změnu, to moc jasné není. Evidentní však je, že si vláda Petra Fialy oblíbila úderná hesla. 2 % na obranu! 2 % na vědu a výzkum! 1 % na kulturu! Občas jsou to procenta z HDP, občas ze státního rozpočtu. Jenže to, že někdo zase bude jen omílat dokola stokrát omletá témata, kulturní sektor posune leda tak proti směru hodinových ručiček.

 

Další sloupky si můžete přečíst ZDE.

Témata článku

MultižánrovéNonverbální divadloNový cirkusTanec

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: